Esaretin zincirleri kırılıyor artık

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

QSD güçlerinin DAİŞ’ten temizlediği Tabka’da kadınlar ‘siyahları çıkartıp, yaşamın renklerini kuşanıyor.’ Şimdi Tabka Halk Meclisi’nde yer alan Asiya Hemûdê, ‘Mutluluğumu sözlere dökemiyorum. Eskiden evden çıkamayan bir kadındım’ diyor ve tüm kadınlara ‘Esaretin zincirlerini kırın’ çağrısı yapıyor

Son beş yıldır DAİŞ çetelerinin işgali altında olan Rakka’ya yönelik Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlatığı operasyon kapsamında bugüne kadar birçok köy özgürleştirildi, binlerce sivil güvenli alanlara taşındı. QSD güçlerinin DAİŞ çetelerinden temizlediği yerlerden Tabka’da özgürlük en çok kadınların yüzünü güldürüyor.

Aydınlığa kavuştuk

Fatma Elî, DAİŞ işgali altında her türlü barbarlığı yaşadıklarını ve bu çetelerin vicdandan uzak her türlü işkenceyi yapabildiğini söylüyor. DAİŞ zulmü altında yaşadıklarını, “Acımızın tarifi yok” sözleri ile özetleyen Êli, kurtuluşun ardından hissettiklerini de şu sözlerle anlatıyor: “QSD bizleri özgürleştirdikten sonra karanlıktan aydınlığa kavuştuk. Beş yıl aradan sonra yeniden mutluluğu yaşıyoruz. Buradan tüm Rakkalı kadınlara sesleniyorum, kendilerine biçilen siyahlardan kurtulsunlar ve yaşamın renklerini kuşansınlar.”

Umudumu hiç yitirmedim

Ailesi Rakka’da hala çetelerin elinde esir olduğu için ismini vermekten çekinen bir kadın ise, hissettiklerini şu sözlerle ifade ediyor: “Halen özgür olduğumuza inanamıyoruz. Ama hiçbir zaman umudumu yitirmedim ve bir gün QSD’nin bizi kurtaracağına inandım. Şimdi bu isteğim gerçekleşti. Kurtulduğumuz zaman siyah çarşaflarımızı atarak özgürlüğü hissettik. Şimdi yürüdüğüm sokaklarda kendi savaşçılarımızı görüyorum ve onları içten kucaklıyorum.”

Mutluluğumu söze dökemiyorum

Asiya Hemûdê ise, QSD tarafından kurtarıldıktan sonra Tabka’da kurulan halk meclislerine dahil olmuş. Şehirlerinin yeniden inşa edilmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Asiya, “Tabka Sivil Meclisi’ne bu yüzden dahil olmak istedim. Mutluluğumu sözlere dökemiyorum. Eskiden evden çıkamayan bir kadındım. Buradan tüm Tabka kadınlarına sesleniyorum, her alandaki çalışmalara katılsınlar, esirliğin zincirlerini kırsınlar artık” diyor.

Rabia Êto /Rakka-Şûjin

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR