Eskişehir’de kadınlardan transfobiye karşı eylem

Post date:

Author:

Category:

Eskişehir’de gar önünde toplanan kadınlar, geçen Pazartesi günü trans aktivist Pınar Arkan’ın Yüksek Hızlı Tren’le (YHT) İstanbul’a gitmesi engellendiği için  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) protesto etti.

Akşam saatlerinde İstasyon Caddesi’ndeki Eskişehir Gar binası önünde toplanan Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, “Transfobik TCDD. Ulaşım hakkımızı engelleyemezsin” yazılı pankart açtı. Sloganlar atan kadınlar adına basın açıklamasını Dilan Biçici okudu. Biçici, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından 27 Kasım’da “Nefret Suçu Mağduru Transları Anma” başlıklı panel düzenlediklerini ve LGBTİ Dayanışma Derneği aktivisti Pınar Arkan’ın da bu panele konuşmacı olarak katıldığını söyledi.
Biçici, Pınar Arkan’ın 28 Kasım Pazartesi akşamı YHT ile Eskişehir’den İstanbul’a gitmesini görevlilerin engellediğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Pınar Arkan, Eskişehir’den İstanbul’a seyahat etmek amacıyla Yüksek Hızlı Tren bileti satın aldı. Ancak, trenin kalkış saatinde tren garına giden trans aktivist Pınar Arkan’ın bilet kontrolü yapılırken kimliğinin mavi olması sebebiyle ve bilet ile kimlikte yazan ismin farklı olması gerekçe gösterilerek ulaşım hakkı TCDD tarafından engellenmeye çalışıldı. Trans aktivist Pınar Arkan TCDD’yi tek başına protesto etikten sonra başka bir vasıta kullanarak ulaşım sağlamıştır. Bizler buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Her türlü homofobik, transfobik yaklaşımların karşısında olacağız. Transların ve LGBTİ’lerin var olduğunu ve herkes gibi barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını özgürce karşılayabilecekleri güne kadar mücadele edeceğimizi beyan ediyoruz.”

Yapılan konuşmanın ardından sloganlar atan Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar dağıldı. (DHA)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR