Feminist Gece Yürüyüşü’ne çağrı: İsyanınızı alıp Taksim’e gelin

Post date:

Author:

Category:

 Kadınlar yarın “Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm” sloganıyla yapılacak 16. Feminist Gece Yürüyüşü’ne, “8 Mart’ta isyanınızı alıp Taksim’e gelin” diye çağrı yaptı.

İstanbul’daki kadınlar, “Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm” sloganıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında yarın Fransız Kültür Merkezi önünde 16’ncı Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelecek. On binlerce kadının Taksim İstiklal Caddesi’ni mora bürüyeceği yürüyüş, Tünel Meydanı’nda yapılacak açıklamayla son bulacak.
Açıklama ardından da, The Mekan’daki eğlencede buluşacak olan kadınlar, Ritim Kolektif’in şarkılarıyla 8 Mart’ı kutlayacak.
Hazırlıklarını günler öncesinde yapan kadınlar, yürüyüşe çağrı yaptı.
‘ENERJİMİZİ İFADE ETMEK İÇİN’ 
Cinsiyetlerine yönelik baskıların arttığını belirten Müge Ataç, kadınların evde, işte, toplumda ve savaşta sömürüldüğünü söyledi. Kadının cinsiyeti yüzünden öldürülüp, tacize ve tecavüze maruz bırakıldığına dikkat çeken Ataç, “Yaşamın her alanında genciyle, yaşlısıyla, öğretmeniyle, avukatıyla, işçisiyle, sanatçısıyla tüm kadınların kendi öz iradelerini ifade etmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu da demokrasiyle, özgürlükle, adaletle sağlanacaktır. Egemen zihniyet tarafından hapsedilmiş, susturulmuş, kör edilmiş olan kadının kendi enerjisini ifade etmesi gerektiğini haykırmak için alanlardayız. Kadın; özgürlük ve yaşamdır” dedi.
‘İSYANINIZI ALIP TAKSİM’E GELİN’ 
Kadınların birlikte daha güçlü olduklarını söyleyen Kampüs Cadıları üyesi Gizem Işık da, “OHAL’lere, bu hallere, baskılara, zulümlere, cinayetlere, istismarlara susmadık. Biz kadınlar biliyoruz ki hep birlikte çok güçlüyüz. Siz de 8 Mart’ta isyanınızı alıp Taksim’e gelin” çağrısında bulundu.
‘EZİLEN KADINLARIN SESİYİZ’
Tutuklu trans kadın Diren Coşkun’u hatırlatarak ezilen bütün kadınların sesi olmaya devam edeceklerini belirten LGBTİ+ Platformu üyesi Rüzgar Sinan Cerrahoğlu da, “Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın katlediliyor, binlerce kadın tacize ve tecavüze uğruyor. Biz LGBTİ+ Platformu olarak çocuk istismarcılarına, transfobiye, homofobiye  karşı sesimizi Feminist Gece Yürüyüşü’nde de gür bir şekilde dile getireceğiz” diye konuştu.
‘YAŞAM ALANLARIMIZA SAHİP ÇIKTIKÇA ÖZGÜRÜZ”
Kadınların baskılara hayır diyerek kendi yaşam alanlarını koruyacağını, üniversite ve sokaklarına sahip çıktıkça da özgür olacaklarını ifade eden Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyelerinden Selda Salman ise “Biz yıllardır kadınlar olarak sokaklardayız. Bu ülkede laikliği yok etmeye çalışanlara, gericiliğe, erkek şiddetine karşı her yıl olduğu gibi bu 8 Mart’ta da sokaklarda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Salman, tüm kadınları 8 Mart Perşembe günü yapılacak yürüyüşe çağırdı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR