Gazeteci Dilîşan İbiş Kobanê’ye uğurlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dêre Zor’da DAİŞ’in sivillere yönelik bombalı araçlarla gerçekleştirdiği saldırıda yaşamını yitiren Hawar Haber Ajansı (ANHA) muhabiri Dilîşan İbiş’in cenazesi Kobanê’ye uğurlandı

DAİŞ’in 2 bombalı araçla 12 Ekim’de Dêre Zor’dan kaçarak QSD güçlerine sığınmak isteyen sivil yurttaşlara yönelik saldırısında yaşamını yitiren Hawar Haber Ajansı (ANHA) muhabiri Dilîşan İbiş için, Qamişlo’da tören yapıldı. Qamişlo’nun Enteriye mahallesinde Özgür Basın Birliği (YRA) üyeleri ve meslektaşlarının katıldığı törende konuşan YRA üyesi Stêrk Gulo Dilîşan’ın kamera ve kalemiyle DAIŞ’e karşı savaştığını belirtti. Gulo, “Dilîşan’ın kamerası DAIŞ çetelerinin sivillere yaptıklarını yok edecek bir araç olacak. Tüm basın emekçileri Dilîşan’ın sesine sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından kadın gazeteciler Dilîşan’ın tabutunu omuzlarına alarak araca yerleştirdi. Daha sonra araç konvoyuyla cenaze İbiş’in memleketi olan Kobanê’ye uğurlandı. Dilîşan İbiş, Kobanê’deki Şehit Dicle Şehitliği’nde toprağa verilecek.

DAIŞ’in Dêra Zor – Heseke arasında sivillere yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıda sivillerin durumunu takip eden Dilîşan İbiş yaşamını yitirmiş, gazeteciler Rizgar Deniz ve Hogir Mihemed de yaralanmıştı. Saldırıda onlarca çocuk, kadın, yaşlı da yaşamını yitirmiş, 100’ü aşkın kişi de yaralanmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR