Gülmez’in katil zanlısına müebbet hapis istendi

Post date:

Author:

Category:

 İzmir Çiğli’de Funda Gülmez’i öldüren Ümit Şentürk hakkında mütalasını veren savcı, “müebbet hapis” cezası istedi. Gülmez ailesinin avukatları ise, “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verilmesini talep etti.

İzmir’in Çiğli ilçesinde, 21 Mart 2017’de Funda Gülmez’i öldüren Ümit Şentürk ve öldürme fiilinde kendisine yardım eden Gözde Kekeç ile İbrahim Örgülü’nün yargılandığı davanın 8’inci duruşması Karşıyaka 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuklu sanık Ümit Şentürk hazır edilirken, tutuksuz sanıklar duruşmaya katılmadı.
Duruşmaya Gülmez ailesinin avukatları ile Şentürk’ün avukatları katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyesi kadınlar ile birlikte Gülmez’in ailesi de duruşmayı izledi. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi.
İlk olarak dosyaya gelen belgeler okundu. Okunan belgelerin ardından taraf avukatları söz alarak aleyhe olan hususları kabul etmediklerini belirtti.
Savcı ise açıkladığı mütalaasında katil zanlısı Şentürk’e yardım ettiği belirtilen Gözde Kekeç’in üzerine atılı “Suça iştirak etmek” suçlamadan beraatına karar verilmesini istedi. İddia makamı sanıklardan İbrahim Örgülü’nün “Suç delillerini gizleme” suçlamasından beraatına, “Suçluyu kayırma” suçlamasından ise 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.
MÜEBBET HAPİS İSTENDİ
İddia makamı mütalaasında Gülmez’i öldürme fiilini gerçekleştiren Şentürk hakkında ise, “Uyuşturucu ticareti yapma” suçlamasından beraat kararı verilmesini isterken, “Kasten öldürme” suçlamasından ise TCK 81/1 maddesi kapsamında müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.
‘TASARLAYARAK ÖLDÜRMEDEN CEZALANDIRILMALI’
Mütalaa karşı söz alan Gülmez’in avukatları, sanık Şentürk’ün “Tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerektiğini belirterek, diğer sanıkların da üzerlerine atılı suçtan cezalandırılmaları gerektiğini belirtti. Avukatlar, verilecek cezalarda da indirime gidilmemesi gerektiğini belirterek, mütalaaya karşı daha geniş savunma yapmak için süre talep etti.
Ara kararını veren mahkeme heyeti, taraf avukatlarının talepleri üzerine mütalaaya karşı süre verilmesine, tutuklu sanık Şentürk’ün de tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Mahkeme bir sonraki duruşmayı 16 Nisan’a erteledi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR