Haklarımızdan ödün vermeyiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Müftülerden sonra imamlara da resmi nikah yetkisi veren yasa tasarısını Kocaeli Kadın Platformu’ndan Diren Göymen değerlendirdi: Sokaklarda direnerek aldığımız hak ve özgürlüklerimizden ödün vermeyiz

Muhalefetin ve kadınların tüm itirazlarına rağmen AKP oyları ile Meclis’ten geçen ve müftülüklere nikah yetkisini de içeren yasa tasarısı, geri çekilmediği gibi, bir de Meclis’te tartışıldığı sırada yine AKP önergesi ile genişletilerek, müftülüklerin yanı sıra imamların da resmi nikah yetkisinin önü açıldı. Salı günü Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen tasarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Kadın Platformu üyesi Diren Göymen, AKP iktidarı boyunca kadınların sistematik olarak saldırı altında olduğunu söyledi.

Biat eden kadın istiyorlar

Göymen, AKP iktidarının ‘makul ve makbul kadın’ profili çizerek kadınları ‘biat eden, ev içine mahkum’ bir konuma getirmeye çalıştığını söyledi. Bu kadın profiline itiraz edenlerin ise, hedef gösterildiğini belirten Kocaeli Kadın Platformu üyesi Göymen, AKP’nin kadınlar üzerinden yeni bir toplum inşa etmek istediğini ancak, kadınların ‘saldırılar karşısında boyun eğmeyeceğini’ vurguladı.

İstismarın önü açılacak

Diyanet İşleri’nin, kadınlara yönelik saldırıları desteklediğini ve aile olgusunu ön plana çıkararak toplumu şekillendirmekte rol üstlendiğini belirten Göymen, şöyle devam etti: “Verilen fetvalar ile birlikte birden Meclis’te tartışılan ‘Müftülük Yasası’ gündeme geldi. Nüfus Hizmetleri ve Mağdur Hakları Yasaları yeniden düzenlenmeye başladı. Nüfus hizmetlerinin verilmesinde sözlü beyan esas alınması kararı ile birlikte cinsel istismarın ve çoklu eşliliğin önünü açacak yetkilerin verilmesi söz konusu.”

En direngen güç kadınlar oldu

İktidarın en büyük tehlike olarak kadınları gördüğünü ve bu nedenle kadınlara yönelik büyük bir saldırı olduğunu söyleyen Göymen, “AKP iktidarı kadın hareketinden korkuyor” dedi. “Türkiye’de savaş koşullarının en yoğun olduğu dönmelerde dahi bütün sokaklar boş iken kadınlar sokaklardaydı” diyen Göymen, iktidarın diktatörlük rejimi karşısında en direngen gücün kadınlar olduğunu vurguladı. Göymen, “Kadınların elini attığı her baskı noktası direnişle kazanıldı. AKP planladığı her saldırı karşısında kadınlar tarafından yenik düştü. Yenik düşme, büyük bir öfkeye neden oldu ve buna bağlı olarak saldırılar daha da yoğunlaştı” diye konuştu.

Sokak da bizim yaşam da

Kadınların sokaklarda mücadele ile kazandığı hak ve özgürlüklerinden ödün vermeyeceğini belirten Göymen, geçen yıl Boşanma Komisyonu’nun aldığı kararla kadınların boşanmasının önüne geçecek bir tasarının da gündeme geldiğini ve bunu kadınların sokaklarda ortaya koydukları iradeyle geri çekildiğini hatırlattı. Göymen, “Kadınlar kendilerine ve topluma yönelik bir saldırı karşısında direnmeye ve mücadele etmeye her zaman hazır. Sokaklar da, meydanlar da, yaşamlarımız da bizim” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR