Havalandırma kısıtlamasını protesto eden kadınlara işkence!

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde havalandırma kısıtlamasını protesto eden kadın tutsaklar, erkek gardiyanların saldırılarına maruz kaldı. Kadın tutsaklar, erkek gardiyanların, bacaklarını açmaları için zorla iğne bile batırdığını anlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Türkiye cezaevlerinde ve tutukevlerinde kötü muamele ve işkence yoktur’ iddiasında bulunmasına rağmen Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinden 3 ay önce Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne sürgün edilen kadın tutsakların, erkek gardiyanların cinsel saldırı başta olmak üzere sistematik işkencesine maruz kaldığı ortaya çıktı. Toplam 37 kadın tutsağın tutulduğu Silivri 9 Noluda, yaklaşık 3 aydır hasta kadın tutsakların da tedavileri de yapılmıyor. Rahim kanseri Mesude Pehlivan 3 aydır kemoterapi tedavisi görmezken, diyaliz hastası Yasemin Karacadağ ve Aysu Baykan’ın da tedavilerinin yapılmadığı belirtildi.

Kadın tutsaklar, geçtiğimiz Pazartesi günü görüşe giden yakınları aracılığıyla kendilerine yönelik işkenceyi anlattı.

‘Bacaklarımızı açmamız için iğne batırıyorlar’

TAYAD’lı ailelerden Server Karakoç, cezaevinde tutuklu bulunan kızı Zeynep Gonca Karakoç’u ziyaret eden oğlu Aziz Karakoç’un ablasının maruz kaldığı işkenceyi anlattığını belirtti. Havalandırma kısıtlamasını protesto ettikleri için erkek gardiyanların işkencesine maruz kaldıklarını aktaran kızının ve arkadaşlarının bacaklarının zorla açılarak iğne batırıldığını söyledi. Anne Karakoç, “Erkek gardiyanların gelip bacağına iğne batırmak ne demek. İçinde uyuşturucu mu var? Nasıl bir işkence yöntemidir ki bu?”diye tepki gösterdi. Anne Karakoç, görüş esnasında kızı Zeynep’in kardeşine, “Aziz ben şu anda hiçbir yerde görmediğim işkenceyi görüyorum. Bacağında morluklar var. Kadınların bacaklarını açması için bacaklarına iğne batırıyorlar” dediğini aktardı.

‘Yere yatırıp gözünü tekmeledi’

Sevcan Adıgüzel adlı bir kadın tutsağın da yere yatırılıp gözüne tekmeyle vurulduğunu ifade eden anne Karakoç, şunları aktardı: “Kızım Gonca, Sevcan’ın çığlığını duyuyor. Gözünün akının aktığını hissediyor. Erkek gardiyanlar Sevcan’ın memesini sıvı gelene kadar sıkıyor. Gonca, ‘işkencecilerin uyuşturucu kullandığını düşünüyorum’ demiş.”

‘Bu nasıl vicdansızlıktır’

“Adalet Bakanı çıkıp Türkiye ve dünyaya yalan söylüyor. Hapishanelerde işkence ve kötü muamele yok diyor” şeklinde tepki gösteren anne Karakoç, “Adalet Bakanı ya da cezaevi müdürünün çocuğu yok mu? Bizim karşımıza çıksın bizi dinlesin. Kıyafet, ayakkabı ve yiyecek verilmiyor. Böyle bir düzen görmedim. Kızım öğretmen ve onun kalemini, kitabını elinden alamazsın. Bu nasıl insafsızlık ve vicdansızlıktır” diye konuştu.

‘Boğazını sıkıp duvara fırlattılar’

TAYAD’lı ailelerden Fatma Yayla’da, cezaevinde tutuklu bulunan kızı Bahar Ertürk’ün bugüne kadar yaşadığı işkenceleri anlatmazken, Pazartesi günü yapılan görüşte artık dayanamayarak yaşadıklarını anlatmaya başladığını ifade etti. Yayla, şöyle devam etti: “Kızım normalde bize yaşadığı işkenceleri anlatmazdı. Ancak bu Pazartesi öyle olmadı. Kızım yapılan işkenceyi direkt anlattı. Havalandırma kısıtlamasını protesto ettikleri sırada erkek gardiyanlar işkence yapmış. Kızım, iri yarı bir erkek gardiyanın boğazını sıkıp yukarı kaldırdığını ve daha sonra duvara fırlattığını söyledi. 30 erkek 3 kadın tutsağa işkence yapıyor. Arkadaşı Sevcan’ı yerde yattığını ve gözünün akının aktığını görmüş. Erkek gardiyanların kızım ve arkadaşlarının bacaklarına ve vücutlarının her yerine 3 ya da 4 tane iğne batırdığını da anlattı.”

‘Erkek gardiyanlar tarafından taciz ediliyorlar’

TAYAD’lı ailelerden Fahrettin Keskin ise, Silivri Cezaevinin kadın tutsaklar için uygun olmadığını kaydetti. Cezaevinde kızı Yıldız Keskin bulunan baba Keskin, tutsakların zaruri ihtiyaçlarını kantinlerden karşılayamadığını belirtti. Baba Keskin, “Erkek gardiyanlar tarafından sürekli taciz ediliyorlar. Pazartesi günü görüşe gittim. Ziyaret kabininde girdiğim zaman da kızım hapishanenin durumunu anlattı. Kızım, erkek gardiyanların onları tekmeleyerek ve döverek darp ettiklerini anlattı” diye belirtti.

‘Adalet Bakanı gidip görsün’

Çocuklarının can güvenliğinin olmadığını kaydeden baba Keskin, korkuyla yaşadıklarını söyledi. “Bugün telefon günü ve ben telefonda ne diyecek diye korkuyla yaşıyoruz. Çocuklarımızın can güvenliğinden nasıl haberdar olacağız?” diye soran baba Keskin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a cezaevlerinde yaşanan işkenceleri bizzat yerinde görmesi yönünde çağrı yaptı.

Kamuoyuna da işkenceye karşı duyarlılık çağrısında bulunan Keskin, “Bizzat Adalet Bakanı ile görüşmek istiyoruz. Taleplerimizi sunmaya çalışacağız. 7 Eylül’de Adalet Bakanlığı önüne gittik ve 7-8 dilekçelerimizi verdik. Bize döneceklerini söylediler ancak daha geri dönüş yapmadılar” diyerek çocuklarının hayatından endişe duyduklarını yineledi.

(za-sde/pu)

EN SON EKLENENLER