‘Hayır diyeceğiz çünkü…’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Tek adam rejimini” getiren anayasa değişikliği için ‘evet’ ve ‘hayır’ diyenler çalışmalarına başladı. Bu kapsamda kadınlar da ‘hayır’ kampanyasını örgütlüyor.

Kürdistan’da anayasa değişikliğinin yol açacağı sonuçları anlatacak olan Kadın Akademisi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Figen Aras, kadınların beklentisini değerlendirdi. Kadınların katılımının esas alınacağı bir anayasanın birleştirici olduğunu vurgulayan Aras, “Anayasanın maddelerinde kadına dair maddeler görülmez. Hep kadın nasıl korunacak, kadına şiddet uygulayan ne kadar ceza alacak bunlar yer alır. Oysa bizim bahsettiğimiz şey, bir kimliğin, cinsin, kültürün yok edilmeye çalışılması ve bunun tekrar hayat bulması. Bugüne kadar yapılan tüm anayasaların halkları birbirinden ayrıştıran, erkeği kadından üstün gören, farklı inançları birbiriyle çatıştıran anayasalardır” diye konuştu.

‘Evrensel değerler dikkate alınmalı’

Yeni anayasada olması gerekenleri sıralayan Aras, “Öncelikle yüzde 50’lik cins kotasının, eşbaşkanlığın anayasal güvenceye alınması gerekir. Değişmez maddeler tarafsız ve evrensel değerlere göre dizayn edilmelidir. Kimi maddeler yerelin ihtiyaçlarına göre oluşturulmalıdır” dedi. Referandumda “hayır” diyeceklerini söyleyen Aras, kadınlara şu çağrıda bulundu: “Tüm kadınlar örgütlenmeli, dayanışma içerisine girmeli ve birlikte ama alternatifini de yaratarak mücadeleyi yükseltmek gerekiyor. Hayır diyeceğiz çünkü hayatımıza ilişkin kararları biz vereceğiz.”

Kadınların yükü artıyor

ODTÜ öğrencisi Derya Koca ise kadınlar için sadece Türkiye’de değil tüm dünyada aşırı sağın yükselişi ile birlikte düşmanlığın ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Tüm kadınların “hayır” kampanyasına aktif katılmasıyla sonuçların değişeceğine pharmacy https://transparentpharmacy.net/ dikkat çeken Koca, “tek adam” rejimine kadınların karşı çıkması gerektiğini belirtti. Koca, referandumda “evet” çıkması halinde neler yaşanacağına dikkat çekerek, “Kadın düşmanlığı devlet katında bir kaide haline getirilirken taciz, tecavüz ve şiddet alenen meşrulaştırılırken yoksulluk milyonları yutuyorken kadınların sırtına binen yük kat be kat artıyor” dedi.

Mücadelemizi büyütmeliyiz

Ankara Üniversitesi öğrencisi Özgecan Özgenç de kadınların “hayır” demek zorunda olduğunun altını çizerek, Türkiye tarihinin katliamlarla, adaletsizliklerle ve kadın cinayetleriyle dolu olduğunu kaydetti. Özgenç, şiddetin devlet eliyle meşrulaştırıldığını söyledi. Ankara Üniversitesi öğrencisi Tansu Cadıtorunu ise “hayır” demek için kadınların çok fazla nedeni olduğunu söyledi. Cadıtorunu, “Bizim var olan erkek egemen sisteme karşı mücadelemizi büyütmeye ihtiyacımız var” dedi.

ANKARA / AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR