HDK Kadın Meclisleri: Öz örgütlenme mekanları hedefliyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadın çalıştayının sonuç bildirgesini yayınlayan HDK Kadın Meclisleri, yeni yaşamı birlikte inşa edeceklerini belirterek, pilot alanlardan başlamak üzere yaşamın içinden, mahallelerden, kadın üretim, öz örgütlenme mekanları ve kadın evleri inşasını hedeflediklerini ifade etti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, 3-4 Haziran tarihlerinde Şişli’de düzenledikleri “Üretim-tüketim ve paylaşımı kadın dayanışmasıyla yeniden inşa ediyoruz” konulu atölye çalışması ve yeni dönem örgütlenme perspektiflerini tartıştıkları çalıştayların sonuç bildirgesini yayınlandı. “Yeni yaşamı hep birlikte örgütleyelim” başlığı ile yayınlanan sonuç bildirgesinde, AKP hükümetinin kadın düşmanı politikaların kendini yeniden yapılandırma ve tahkim sürecine öncelik ettiği belirtildi.

‘ÖNCE KADIN KAZANIMLARINA SALDIRMAKTA’

Bütün halklar üzerinde bir savaş politikası yürütüldüğü kaydedilen bildirgede,
“Dincilik, milliyetçilik ve cinsiyetçiliğin zirve yaptığı bu dönemde her türlü faşizan politikanın ilk yönelimi kadın mücadelesi ve kadın kazanımları olmaktadır. Tüketilmek istenen kadın aklıyla demokratik, kolektif ve komünal yaşam umudu ve onun pratik mücadelesi olup, yerine ikame edilmek istenen erkek egemenliğin her türlü erk alanını kabullenmiş, kamusal alanın dışına itilmiş, kazanımlarından edilmiş ‘hane’ ile sınırlanmış kadın toplumudur. Kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzlerin alabildiğine sıradanlaştırıldığı erkek egemenlikli bir yaşamı inşa etmektir. Bu temelde çalıştayımız, kendini bütün eşitlik ve özgürlük alanlarına karşı konumlandıran kapitalist patriarkaya, ‘Önce kadınları vurun’ şiarıyla erkek egemenliğe göbek bağıyla bağlı olan faşizme karşı kadınların bütün mücadele alanlarını da görerek birleşik, örgütlü mücadelesinin temel reçete olduğunu tespit etmiştir” denildi.

HDK Kadın Meclisleri olarak mücadelelerini bütün direniş dinamikleriyle birleşik mücadele ekseninde büyütmeyi hedefledikleri aktarılan bildirgede,
tüm mücadele alanlarıyla koordineli çalışma yürütmeyi amaçladıkları vurgulandı.

‘YENİ YAŞAMI BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’

Bildirgenin devamında şunlar kaydedildi: “Bütün bu toplumsal direniş alanlarıyla ve dinamikleriyle buluşmak, HDK’nin kuruluş felsefesi ve esas varlık amacının ifade ettiği gibi yerelden, yaşamın içinden, öz örgütlenme, meclis örgütlenmesi ile mümkündür. Kadınların özel mühendislik projeleriyle evlere, annelik, eşlik rollerine hapsedilmeye çalışıldığı bu süreçte kadın dayanışması ve kadınların özneleşmesi hedefiyle, kadın mekanlarının varlığı büyük önem taşımaktadır. Bu perspektiften hareketle HDK Kadın Meclisleri olarak, saptadığımız pilot alanlardan başlamak üzere yaşamın içinden, mahallelerden; kadın üretim, öz örgütlenme mekanları, kadın evleri inşasını hedeflemekteyiz.

Kadınlar olarak, farklı inançlardan, farklı halklardan, farklı cinsiyet kimlikleri ve yönelimlerinden, sınıflardan bir araya gelmekteyiz. Bu kapsamda, emeği görünmez kılınan, değersizleştirilen, dili, kültürü, varlığı yok sayılan, ötekileştirilen, nefret söylemleriyle katledilen bütün kadınlar olarak farklılıklarımızla bir aradayız. HDK Kadın Meclisleri olarak, bu farklılıkları, kadın dayanışmasını büyüten perspektifle, mücadeleyi büyütmeyi ve saldırılara karşı ortak kadın duruşu ve iradesi ile cevap olmayı hedeflemekteyiz. Bu kapsamda, atölyeler, çalıştaylar, kadın buluşmaları yapmak, dindar, Müslüman, Alevi, Ermeni, Kürt, Türk, Çerkez, sosyalist, ev emekçisi, işçi, LGBTİ kadınlarla birleşik mücadeleyi yükseltmeyi, yeni yaşamın umudu ve inşasını hep birlikte örgütlemeyi hedeflemekteyiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR