HDP Milletvekili Konca: Şiddet dalgasına kadın vekiller alet edilemez

HDP Milletvekili Besime Konca tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden mecliste kadınlara yönelik şiddete ilişkin ‘Şiddet dalgasına kadın vekiller alet edilemez’ dedi

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Meclis’te kadın milletvekillerine dönük şiddete ilişkin yazılı bir açıklama gönderdi. Açıklamada şiddete maruz kalan kadınlara geçmiş olsun dileklerini ileten Konca, tüm kadınları sistematik şiddet politikasına ‘hayır’ demeye çağırdı.

Konca mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu Anayasa değişikliğini durdurabilecek temel güçlerden olan kadın mücadelesi ve kadın dayanışmasına engel olmak için, bu şiddet dalgasına AKP’nin kadın milletvekillerini nasıl alet ettiklerini gördük. Linç kültürünü kadın eliyle kadına uygulamak kabul edilecek bir durum değildir. Bu durumun son dönemlerde kadın mücadelesine yönelik yürürlüğe konulmuş sistematik ve yaygınlaştırılmış bir politikanın parçası olduğu aşikardır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan, ekolojik, çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir Anayasa’nın gerekliliği, Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan şiddet olayıyla bir kez daha yakıcı bir şekilde açığa çıkmıştır. Tüm kadınları, AKP iktidarı tarafından kadına, kadın mücadelesine ve kadın dayanışmasına yönelik geliştirdiği bu bilinçli, sistematik şiddet politikasına ‘HAYIR’ demeye çağırıyoruz.”

Demirel’den mesaj

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, gönderdiği mesajda, kadınların Meclis’te saldırıya uğramasını kınayarak, “Şiddete karşı dayanışma ve mücadelelerinin daim olmasını diliyorum” dedi. Demirel, mesajında şu ifadelere yer verdi: “İktidar tarafından alenen teşvik edilen bir saldırının hedefi olan Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya, Meclis Başkanvekilimiz Pervin Buldan’a, milletvekilimiz Burcu Çelik’e, CHP Milletvekilleri Şafak Pavey ve Melike Basmacı’ya ise tek tek geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddete karşı dayanışma ve mücadelelerinin daim olmasını diliyorum.”

KOCAELİ

EN SON EKLENENLER