‘Her daim tehdit altındayız’

Post date:

Author:

Category:

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü için konuşan kadın gazeteciler, Türkiye’de basına yönelik baskılara değindi. Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar, “Bu günün Avrupa’da nasıl kutlandığını bilmiyorum. Ama yıllar geçti ülkemizdeki gazetecilerin kaderi değişmedi. Şu an 140’ın üzerinde gazeteci tutuklu. Katledemedikleri gazetecileri dört duvar arasına koyarak, baskı uygulayarak susturacaklarını zannediyorlar. İşte bu yüzden bu kadar çok meslektaşımız tutukluyken, Dünya Basın Özgürlüğü Günü trajikomik geliyor” diye belirtti.

Otosansüre zorlanıyoruz

Milliyet gazetesi muhabiri Çiğdem Yılmaz, basın üzerindeki sansüre değinerek, gazetecilerin istedikleri haberi yapamadıklarını ve çeşitli endişelerden ötürü de kendi haberlerine otosansür uygulamak zorunda kaldıklarını söyledi. Evrensel gazetesi muhabiri Cansu Pişkin ise, sahadaki zorlukları anlatarak, “Hem can güvenliği, hem özgürlüklerinin kısıtlanması nedeniyle bir şekilde tehdit ve abluka altında gazetecilik yapmak zorunda kalıyoruz. Kadın gazeteciler olarak alanda karşılaştığımız en büyük güçlük ise erkek gazetecilerin hışmı oluyor” dedi.

Özgürlükten bahsedemeyiz

dihaber muhabiri Sadiye Eser de, Türkiye’de basın özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığını söyleyerek, tutuklu gazetecilere dikkat çekti. Eser, “Kadın gazeteciler olarak alanda birçok güçlükle karşılaşabiliyoruz. Hem polisler tarafından hem de alanda birlikte çalıştığımız erkek gazeteciler tarafından. Kadınları kameraman olarak görmüyorlar. ‘Kadınlar çekmese de olur’ diyerek çalışma alanımıza girebiliyor, bizleri itip kakabiliyorlar” sözlerini kullandı.

İSTANBUL / ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR