İzmir Kadın Platformu’ndan Tuğluk’a dayanışma kartı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aysel Tuğluk’un tahliyesini isteyen İzmir Kadın Platformu, cezaevine dayanışma kartı gönderdi.
İzmir Kadın Platformu, Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk için Konak PTT önünde basın açıklaması yaptı. “Aysel Tuğluk’a özgürlük. Tüm hasta mahsustur serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Aysel Tuğluk yalnız değildir”, “Jin, jiyan, azadi” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.
Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan platform üyesi Evrim Çakır, Aysel Tuğluk’un yıllarca kadın hareketi ve hak savunuculuğu alanında çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. Tuğluk’un milletvekili kimliğiyle yaptığı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmaları nedeniyle tutuklu bulunduğunu anımsatan Çakır, “Aysel’in hayatının bu şekilde riske edilmesine daha fazla sessiz kalamayız. Seyirci olamayız. Hayatın ve mücadelenin her alanından binlerce kadın olarak herkesi Aysel için ses vermeye davet ediyoruz. Aysel için geç kalmış olmak istemiyoruz” dedi.
TUĞLUK’A ÖZGÜRLÜK
“Aysel Tuğluk’a özgürlük İçin 1000 kadın” başlığıyla başlatılan kampanyaya dikkat çeken Çakır, “Aysel Tuğluk’un yaşadığı ağır hastalığa ilişkin yetkili sağlık kurumlarının hazırladığı ‘cezaevinde kalamaz’ raporları dikkate alınsın. Hukuka, insan haklarına uygun bir karar verilmesin. Aysel Tuğluk’un derhal serbest bırakılarak tedavi olmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz” diye belirtti.
Kadınlar açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri dayanışma kartlarını Tuğluk’un tutulduğu Kandıra Cezaevi’ne gönderdi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR