İzmir’de son üç yılda Bin 865 istismar vakası

Post date:

Author:

Category:

Ege Bölgesi’nde yapılan bir çalışmaya göre İzmir’de son üç yılda bin 865 çocuk cinsel istismarı vakası yaşandı. İHD Yöneticisi Avukat Ali Aydın, ‘Üzmez olayından sonra çocuğa yönelik istismar suçlarında indirim yolları arandığını’ söylüyor

Cezasızlık politikası, eğitim sistemi ve en son çıkarılan ‘çocuk istismarı yasası’ ile birlikte gün yüzüne çıkan devlet politikaları her gün ardı ardına gelen ‘çocuk istismarı’ haberlerinde en büyük etken. Türkiye’de çocuk istismarı konusunda, başta gelen bölgelerden biri de Ege Bölgesi.

Çocuklara yönelik cinsel istismar konusunda Marmara Bölgesi’nin ardından ikinci sırada yer alan Ege’de, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Barosu Çocuk İzleme Merkezi’nin yaptığı çalışmalara göre İzmir’de son üç yılda yaşları 0-18 arasında değişen bin 865 çocuğa yönelik cinsel istismar vakası yaşandı. Söz konusu rakamlar yıllara göre 2013 yılında 677, 2014’te 613, 2015’te 494 ve 2016’nın yalnız ilk ayında 81. Çocuk Hakları İzleme verilerine göre ise son bir ayda İzmir’de 4 cinsel istismar vakası yaşandı.

Zanlıların yüzde 80’ni tanıdık

Öte yandan cinsel istismarın yaşlara göre dağılımında 0-3 yaş: yüzde 10, 4-7 yaş arası yüzde 30, 8-11 yaş arası yüzde 25, 12 yaş ve üstü ise yüzde 35. Yine çocuk istismarı konusunda istismar zanlılarının yüzde 96’sının erkek iken yüzde 80’inin çocuğu tanıyan biri tarafından gerçekleştiği belirtiliyor.

Çocukta güvensizlik oluşuyor

İstismarın çocuk üzerindeki psikolojik etkileri bir hayli ağır. Ada Psikoloji Merkezi’nin istismara uğrayan çocuğun duygu durumu üzerinde yaptığı incelemelere göre çocukta ilk olarak duygulanım sürecinde bozulmalar başlıyor. Yaşadığı olayı çağrıştırabileceğinden ya da kabus göreceğini düşündüğü için uyumaktan kaçınmaya başlayan çocuklarda, sık sık öfke patlamaları, olayı anımsatan her duruma karşı psikolojik sıkıntı yaşama hali söz konusu oluyor. İnsanlara karşı güven duygusunun yıkılması ve istismarı önleyemediği için acizlik hissetme, depresyon gibi belirtiler de çocuklarda sık görülen tablo.

Fiziksel olarak da etkileniyorlar

Duygusal anlamda korkunun yoğun olarak yaşandığı çocuk bedeninde ise fiziksel birçok rahatsızlık meydana geliyor. Bahse konu olan duruma örneklerden biri İzmir’de yaşandı. İzmir’de yaklaşık 4 ay önce arkadaşının dedesi tarafından taciz edilen 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Y.K., mahkemeden iki gün önce istismar zanlısı ile karşılaşma kokusundan geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Üzmez olayından sonra…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Yöneticisi Avukat Ali Aydın, 2004 yılında yayınlanan ceza kanununda özellikle cinsel istismar suçlarının önemli bir yeri olduğunu, özellikle çocuklara yönelik istismarlarda cezaların yüksek olduğunu söylüyor. Aydın daha sonra bu durumu değiştirmek için çeşitli yollar denendiğini ifade ediyor: “Bu denenenlerden biri Hüseyin Üzmez olayıydı. 15 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismardan sonra 15 yıl cezaya çarptırılınca sürekli bunu indirme yoluna gidildi. İndirirken de şöyle bir yöntem izlendi; ‘Toplumumuzda zaten küçük yaşta evlilikler vardır. Biz eğer bu cezaları verirsek aileler mağdur oluyor’ denildi ve bu nedenle 15 yaş altının rızaya bağlı olması istendi. Uluslararası sözleşmelere göre 18 yaş altındaki herkes çocuktur” dedi.

‘Çocuğun rızası olmaz’

Cinsel istismar olaylarının daha çok okullarda ve özel yurtlarda yaşandığını ifade eden Aydın, özellikle cemaat yurtlarında geliştiğini ve buralara herhangi bir yaptırım uygulanmadığını, denetim olmadığını vurguluyor. Aydın, son süreçte istismar suçlarını dolaylı yollardan affetme yoluna başvurulduğunu belirtiyor: “Medeni hukukta 15 yaşındaki çocuğun rızası olmaz. Böyle devam ederse istismar vakaları daha da artacaktır.” İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR