Jinwar ‘nasıl yaşamalı’ sorusuna cevap olmayı amaçlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rojava’nın Cizîr Kantonu’na bağlı Dirbêsiyê kenti yakınlarında, kadın örgütü Kongra Star öncülüğünde inşasına başlanan kadın köyü Jinwar’ın inşa çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor.
Temelleri bahar aylarında atılmaya başlanan, ekolojik kadın köyü Jinwar, büyük bir ilgi uyandırmıştı. Bitimi merakla beklenen köy, kadınlar için ‘nasıl yaşamalı’ sorusuna cevap olmayı amaçlıyor. Jinwar köyü Komite üyesi Feraşin Zerdeşt, bugüne kadar birçok kişinin ziyarette bulunduğu ve inşa çalışmalarına gönüllü olarak katıldığı köyde, şimdiye kadar 21 evin inşasının tamamlandığını söylüyor.

Kadınlara kucak açacak

Jinwar’ın amacının kadın emeğine sahip çıkmak olduğunu söyleyen Feraşin Zerdeşt, Ortadoğu’da kadınların böyle bir projeyi hayata geçirebileceğine ve ekolojik bir köy kuracağına kimsenin inanmadığını dile getirdi. Ortadoğu kadınlarının hayalini, Rojava Kürdistanı’ndan kadınların hayata geçirdiğini vurgulayan Feraşin Zerdeşt, şu sözleri ifade etti: “Evlerin inşasını tamamladığımızda, artık köy kadınlar için ekolojik bir yaşama hazır hale gelecek. Köyün inşasının tamamlanması için biz kendimize 2 yıl vermiştik. Bu çalışma tempomuz ile köyde hizmet verecek okul ve hastane de inşa edeceğiz. Bilindiği gibi, Kuzey Suriye’de bir devrim süreci yaşanıyor. Bu süreçte yaşanan çatışmalı ortamdan en fazla kadınlar etkilendi. Savaş ortamında birçok kadın eşini kaybetti. Jinwar, savaşta eşlerini kaybeden kadınlara kucak açacak. Bunun ötesinde de Jinwar’da gelip yaşamak isteyen kadınlara da kapımız açık olacak.”

Şêrîn Zêrevan/Anha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR