Kadın cinayetinde faile ‘tahrik’ indirimi

Riha’da Mülkiye Kazan’ı katleden Mustafa Asan’a mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezası ‘haksız tahrik’ indirimi ile 21 yıla düşürüldü

Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde, 16 Kasım 2021’de kaybolduktan sonra 17 Aralık’ta cenazesi toprağa gömülü olarak bulunan 24 yaşındaki Mülkiye Kazan’ın öldürülmesine dair açılan davada karar çıktı. Sanık Mustafa Asan hakkında “kasten öldürme” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından açılan davanın karar duruşması 30 Mayıs’ta Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ağırlaştırılmış müebbet istediler

Sanık Asan tutuklu olduğu cezaevinde Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde duruşmaya katılırken, avukatlar, sanık Asan’ın cinayeti önceden tasarlayarak işlediğini ve cinayete dair herhangi bir pişmanlık duymadığını kaydetti. Avukatlar, sanık Asan’ın tüm suçlamalar yönünden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını, sanık lehine indirim hükümlerinin uygulanmamasını talep etti.

Mahkemeye saygısı varmış!

Savcı, mütalaasında mevcut deliller ve HTS kayıtlarına işaret ederek, sanığın her iki suçtan cezalandırılmasını talep etti. Sanık Asan ise, önceki duruşmalarda olduğu gibi savunmasında Kazan’ı kendisinin öldürmediğini, kendisinin Kazan’a “yardımcı olduğu” iddia etti. Asan, “Mahkemeye saygım vardır. Suçsuzum” şeklinde kendini savunarak, beraat talep etti.

Mahkeme indirim yaptı

Mahkeme, sanık Asan hakkında “nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, daha sonra dosyanın başından bu yana cinayeti işlediğini dahi kabul etmeyen Asan’ın cezasında “haksız tahrik” indirimine gitti.

Ceza 21 yıla düşürüldü

Mahkeme, Asan’ın cezasını 21 yıla düşürerek, indirim gerekçesine dair ise, “Sanığın eylemini nişanlısı olan maktulün sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesi nedeniyle haksız tahrik etkisi altında gerçekleştirdiği anlaşılmakla TCK’nın 29/1 maddesi uyarınca lehine haksız tahrik hükümleri uygulanarak tahrikin derecesine göre 21 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına” dedi.

Hakim indirime doymadı

Mahkeme, ayrıca fail Asan’a “hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıl hapis cezası vererek, söz konusu cezada ise, “Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına (HAGB)” kararı verdi.

MÊRDÎN

#Kadın #cinayetinde #faile #tahrik #indirimi

EN SON EKLENENLER