Kadın emeğini doğal ürünlerle görünür kılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadınların ürettiği doğal ürünleri satmak için hayal ettiği dükkanı açan Canan Yüce, amacının kadın emeğini görünür kılmak olduğunu dile getirdi.
Mersin’de yaşayan Canan Yüce, Antakya’nın Kültürfana köyündeki kadınların ürettiği doğal ürünleri Yenişehir ilçesine bağlı Güvenevler mahallesinde kolektif bir şekilde açtığı dükkanında satıyor. Yüce’nin amacı; dükkanla hem insanlara ulaşmayı hem de kadınların emeklerinin karşılığını alması.
DÜŞLEDİĞİ DÜKKANI AÇTI 
Turizm Fakültesi mezunu Yüce, kayyum atanmadan önce Akdeniz Belediyesi’nde kadınlarla kooperatif çalışmaları yaptığını kaydetti. Belediye’ye kayyum atandıktan sonra kadın çalışmalarının durdurulduğunu dile getiren Yüce, “O süreçte bir boşluk oluştu. Ben de o boşluğu değerlendirmek istedim ve bu dükkanı açmaya karar verdim. Aslında, 15 yıl önce açmayı düşünüyordum. Fakat; fırsat bulmadığımdan kaynaklı açamadım. Şimdi, düşündüğümü yapmış olmanın verdiği heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
‘HAZIRLIK AŞAMASINDA KADINLARIN EMEKLERİ VAR’
Köylerinde zeytin, zeytinyağı ve nar ekşisi gibi ürünlerin farklı yerlere satıldığını ve bunları üreten kadınların emeklerinin karşılığını almadığını ifade eden Yüce, emek sömürüsünün önüne geçmek için ürünleri Mersin’e getirip sattığını belirtti. Hedefinin kadınların kendi evlerinde ürettikleri doğal ürünleri satmak ve satmak için yer bulamayan kadınlara bir seçenek sunmak olduğunu belirten Yüce, “Kültürfana köyündeki kadınların ürettiklerini paketleyip üzerine fiyatlanmasını yaptıktan sonra burada satıyoruz. Kadınların emeklerinin karşılığını alacak şekilde satış yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘ÜRÜNLERDE KATKI MADDESİ YOK’
Dükkanda ağırlıklı olarak  kadınların kendi el emekleriyle yaptıkları nar ekşisi, zeytin, zeytinyağı, reçel, peynir ve turşular bulunduğunu ifade eden Yüce, sattıkları kabak tatlısının köyde kadınlar tarafından odun ateşinde pişirilerek hazırlandığını anlattı. Yüce, dükkanında bulunan her ürünün kadın emeğinin sonucu yapılan ürünler olduğunu ve içlerinde hiçbir katkı maddesinin olmadığını belirtti.
‘KADINLARIN EMEKLERİNİN KARŞILIĞI İÇİN’ 
Ürünlerin direk üreten kişi tarafından getirildiğini, herhangi bir aracının olmadığını dile getiren Yüce, “Biz dükkanımızda kadınların direk emeklerinin karşılığını almasını hedefliyoruz. Birçok doğal ürün, üreticilerden ucuz fiyatla alınıp marketlerde ve başka yerde pahalı satıldığı için kadınlar emeklerini tam anlamıyla alamıyor. Bizim buradaki amacımız daha çok o ürünlerin üreticilerine hak ettikleri karşılığını almasını sağlamaktır” dedi.
Son dönemlerde “ekolojik ürün” adı altında doğal ürünlere fahiş fiyatlar konularak çok pahalıya satıldığını ifade eden Yüce, “Marketlerde bulunan ürünler aslında kadın emeğinin ucuz çalıştırmasının sonucu olarak ortaya çıkarıyor. Bu yüzden kadınlar ellerinden geldiğince kendi ürettiklerini araçsız ilk elden satabilecek ve satabilmenin koşullarını oluşturabilecek” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR