Kadın esnaf olmak: Çok zor, güven önemli

Post date:

Author:

Category:

Mersin’in en işlek caddelerinden birinde açtığı dükkânda eşinin atölyesinde üretilen ahşap ürünleri satan Zeliha Tuncer, kadın olduğu için müşterilere daha çok güven verdiğini ancak esnaflığın zor olduğunu belirtti.

Mersin’de Zeliha Tuncer ve eşi, ahşaptan yaptıkları mutfak eşyaları ve hediyelik eşyaları Metropol Caddesi’nde açtıkları dükkânda satarak yaşamlarını idame ediyorlar. Ağaç tornacılığı yapan eşinin atölyelerinde üretilen eşyaları dükkânda satan Tuncer, ahşabın sağlık açısından önemine değindi.
‘ESNAFLIK ZOR, GÜVEN ÖNEMLİ’
Daha önce işçi olarak çalıştığı dükkânın devredilmek istenmesi üzerine satın aldıklarını belirten Tuncer, eşinin mesleğinin tornacılık olduğunu bundan kaynaklı da atölyede ürettikleri eşyaların burada satılmasının daha kolay ve mantıklı olduğunu düşündüklerini söyledi. Esnaflığın zor yönlerine değinen Tuncer, güvenin önemli olduğunu aktardı. Tuncer, “Eşim genelde atölyede ahşapları yapıyor ben de burada satıyorum. Çoğu kez ben de yanına yardıma gidiyorum. Fakat eşim sürekli atölyede olduğu için dükkânda ben kalıyorum. Kadın olduğumdan dolayı müşteriler daha çok güven duyuyorlar. Ama gerçekten esnaflık çok zor” diye konuştu.
‘AHŞAP DOĞAL VE SAĞLIKLI’
Ürettikleri ürünlerde kanserojen madde olmadığını hatta insan sağlığı açışından çok önemli olduğunu ifade eden Tuncer, şöyle dedi: “Bugün o kadar çok kanser hastası insan var ki hepsinin nedeni plastik ürünlerdir. Eski insanlarda bu kanser hastalığı o kadar çok değildi nedeni ise ahşap ve bakırdan yaptıkları malzemeler ile yemeklerini yerlerdi kısacası her şey doğaldı. Özellikle biz birçok ürünümüzü insan sağlığına zarar vermesin diye verniklemeden satıyoruz. Bizim elimizdeki ürünlerin hemen hepsi verniksiz ve boyasız. Buradan tüm ebeveynlere sesleniyorum herkes doğal olan ürünleri alsınlar. Mesela aldıkları ahşap ürünleri vernikleme yerine zeytinyağı da kullanabilirler.”
MA / Hacı Yusuf Topaloğlu – Ergin Çağlar
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR