Kadın gazeteciler: Baskılara karşı kalemlerimizle direneceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

JIN NEWS ve Mezopotamya Ajans çalışanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren kadın gazeteciler, ‘Kadınları hayatın her alanından koparmaya çalışanlara ve baskılara karşı kalemlerimizle direneceğiz’ dedi.

Dün sabah saatlerinde Ankara’da yapılan eş zamanlı ev baskınlarında JIN NEWS editörü Sibel Yükler ile muhabirler Duygu Erol, Habibe Eren, Mezopotamya Ajans muhabirleri Diren Yurtsever ve Selman Güzelyüz gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazetecilerin dosyasına gizlilik kararı getirildi. OHAL öncesi başlayan baskılar, kadın ajanslarının kapatılması ve pek çok gazetecinin tutuklanmasıyla devam eden süreçte kadın yayıncılığını geliştirmek adına mücadeleden vazgeçmeyen gazetecilere yönelik baskıları JIN NEWS’e değerlendiren kadın gazeteciler, gözaltına alınan meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

‘Kadın gazeteciler gerçekleri her koşulda yazdılar’

1 Haber Var Kürtçe editörü Gülistan Korban, “kadın gazetecilere yapılan hukuksuz uygulamaları kabul etmediklerini” ifade etti. Gülistan, “Dört kadın gazeteci şahsında yapılan bu uygulama tüm kadın gazetecilere gözdağı vermek amacıyladır” dedi. Gülistan, kadın gazetecilerin çalışma koşullarının ortadan kaldırılmak istendiğine dikkat çekerek, “Bu gözaltı haberi ilk değil ve sonda olmayacaktır. Kendinden başka hiçbir ses ve renge tahammülü olmayan iktidarlar olduğu sürece bu böyle devam edecektir. Yalnız bilinmeyen ve görünmeyen şudur ki kadın gazeteciler gerçekleri her koşulda yazdılar ve yazmaya devam edecekler. Kadınları hayatın her alanından koparmaya çalışanlara ve baskılara karşı kalemlerimizle direneceğiz” diye konuştu.

Gazetecilik suç değildir’

Mezopotamya Ajans editörü Zuhal Atlan ise Türkiye’de gerçekleri yazan gazetecilerin her zaman iktidarın hedefinde olduğunu ifade ederek, “Bunu muhalif ajans ve televizyonların kapatılmasından, 180 gazetecinin cezaevinde olmasında görüyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız da Yüksel’deki eylemi günü gününü takip eden, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın çığlığı olan arkadaşlarımız. Yine, Meclis önünde Müftülük Yasası’nı protesto eden kadınların sesi olan arkadaşlarımız. Gözaltına alınmaları, bizleri gerçekleri kamuoyuna duyurmaktan geri adım attıramayacak. Bilsinler ki biz kadın gazeteciler olarak iktidarın gerçekleştirdiği hak ihlallerini, kadınlara yönelik cinsiyetçi politikalarını yazmaya devam edeceğiz. Gazeteciliğin suç olmadığını bir kez daha iktidara hatırlatıyor ve arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

‘JIN NEWS kadına dair cesurca haberler yapan bir ajanstır’

Artı TV muhabiri Fatime Tekin de gazetecilerin gözaltına alınmasının kendilerini şaşırtmadığını belirterek, “özgür basın kuruluşları dışında gerçekleri halka yansıtan ve hakikat peşinde koşan herhangi bir kurumun olmadığını” dile getirdi. “Arkadaşlarımız gazetecidir ve bir an önce serbest bırakılmaları gerekiyor” diyen Fatime, “Özellikle JIN NEWS kadına dair cesurca haberler yapan bir ajanstır. Arkadaşlarımızın gözaltına alınması tesadüf değildir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR