Kadın kurumu da çalışan da bırakmadılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halk iradesi ile seçilmiş Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere atanan kayyumlar, bazı belediyelerde neredeyse hiç kadın çalışan bırakmadı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile şu ana kadar DBP’li 3’ü büyükşehir 9 il, 55 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 71 belediyeye kayyum atandı. Kayyumlar koltuğa oturur oturmaz yaptıkları ilk işlerden biri kadın kurumlarını kapatmak oldu. Kadın daire başkanlıklarına erkeklerin atanması da kayyumların öne çıkan diğer icraatları.

Birçok merkez kapatıldı

Amed’de kadınlara sosyal, kültürel ve ekonomik olarak destek veren Ceren Kadın Derneği, Selis Kadın Derneği’nin yanı sıra Sûr, Farqîn (Silvan), Ergani ve Çinar belediyelerine ait Jinwar, Amida, Selis ve Meya kadın danışmanlık merkezleri kayyumlar tarafından kapatıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi hariç tüm belediyelerin kadın politikaları müdürlükleri de, kültür müdürlüğüne bağlandı. Büyükşehir Belediyesi Kadın Daire Başkanı Yüksel Acer, görevden alınarak tüm çalışmalar durduruldu. Acer’in yerine erkek bir görevli atandı. Ayrıca Amed Büyükşehir Belediyesi Alo Şiddet Hattı İlk Adım İstasyonu’nun faaliyetleri de durduruldu.

36 kadın işten çıkarıldı

İlçe belediyeleri ve belediyelere bağlı kadın danışmalık merkezlerinde kadınların tamamına yakını işten çıkarıldı. Farqîn’de kayyum ile kadın danışmanlık merkezlerinden çıkarılan toplam kadın sayısı 6. İlçe kaymakamının kayyum olarak atandığı Sûr Belediyesi’nde ise toplam işten çıkarılan 67 kişiden 30’u kadın.

‘Vizesi uygun değil’!

Çocuk yaşta zorla evlendirmelerin ve kadına yönelik şiddetin yoğun olarak yaşandığı Çinar’da ise ilçe kaymakamı tarafından “vizesi uygun görülmeyen” başlıklı listeyle işten çıkarılan 37 kişinin içinde Jinwar kadın merkezi çalışanlarıyla birlikte 8 kadın bulunmakta. Şimdi belediyede sadece 2 kadın çalışıyor. Fiili olarak kayyum atanan bir başka belediye Ergani’de ise KHK ile kadın politikaları müdürü ve kadın merkezinde sosyolog olarak çalışan bir kadın ihraç edildi.

Öte yandan kayyum atanan Mêrdîn’in (Mardin) Qoser (Kızıltepe) Belediyesi’ne bağlı Nuda Kadın Merkezi’nin tabelası da kayyum tarafından kaldırıldı.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR