‘Kadın projeleri bir bir iptal edildi’

Post date:

Author:

Category:

Görevden alınan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Sabahat Gençtarih Cebe, kadının ekonomik ve sosyal yaşama katılması amacıyla geliştirilen tüm projelerinin atanan kayyum tarafından iptal edildiğini belirterek, “Açtığımız tekstil atölyesinden yurtdışına numuneler gönderilmişti ve buradan da sipariş alınmıştı ancak tamda bu aşamada belediyeye kayyum atandı. Tüm bu yapılanlar bir anda silinip atıldı” dedi.

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediye eşbaşkanlarının yerine atanan kayyumların ilk icraatı, kadın kazanımlarına yönelik olurken, bin bir emekle açılan kadın kurumları tek tek kapatıldı, AKP özellikle Kürt kadın mücadelesiyle elde edilen eşbaşkanlık yönetim modelini hedef aldı. Bu belediyelerden biri olan Akdeniz Belediyesi bünyesi faaliyet yürüten İŞTAR Kadın Merkezi ve kadın sığınmaevi kapatıldı.Kadın Müdürlüğü’nün ismi değiştirilerek, Kadın ve Aile Hizmet Müdürlüğü’ne dönüştürüldü. Bunun yanı sıra kadın belediyeciliğini esas alan Akdeniz Belediyesi kayyumu, kadınlarla ilgili birçok projeyi de durdurdu. Durdurulan projelerden biri de DBP’li Akdeniz Belediyesi, Girişimci Genç İş Kadınları (GİŞKAD) ve EKOJIN işbirliği ile açılan “Tekstil Atölyesi” projesi oldu.

Kayyum atandıktan sonra yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan ve meclis üyeliği düşürülen Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Avukat Sabahat Gençtarih Cebe, kadının ekonomik özgürlüğünü sağlamak ve var olan emeği görünür kılmak amacıyla “Tekstil Atölyesi” projesini başlattıklarını ve kısa sürede ise olumlu tepki aldıklarını belirtti. Atölyede 17 kadının istihdam edildiğini ve kısa sürede ciddi başarı elde ettiklerini belirten Cebe, Türkiye’nin bir çok kentinden ve Almanya’dan sipariş alınmaya başladığının altını çizdi.

‘KAYYUMLA TÜM YAPILANLAR SİLİNİP ATILDI’

Dikiş atölyesinin kadınların sosyalleşmesini sağladığını kaydeden Cebe, “Sadece kadınların bulunduğu bir ortamda bile eşleri izin vermediği için gizli gelen kadınlar vardı o dikiş atölyesine. Biz sadece kadınların ekonomik özgürlüğünün derdinde değildik. Aynı zamanda kadınları sosyal yaşama katma gibi bir derdimiz vardı. Bir süre sonra kadınlar dikiş dikmeyi öğrendi, özgüven kazandılar ve bunları da sıfır ekonomi ile yapmayı başardılar. Belediye olarak serbest bölgeden basma, dikiş ipliği, kumaş gibi gereçleri sağladık. İşin satış kısmında kadınlar bir çok yerden sipariş almıştı. Yurtdışına numuneler gönderilmişti ve buradan da sipariş almışlardı. Ancak tamda bu aşama da belediyeye kayyum atandı ve tüm bu yapılanlar bir anda silinip atıldı” dedi.

Kayyumun atanması ile birlikte kadın çalışmalarının tümünün durdurulduğunu ve atölyenin kapandığını anımsatan Cebe, kayyumun gelmesi ile birlikte GİŞKAD’ın dikiş makinelerini geri istediğini ve atölyenin tamamen kapatıldığını sözlerine ekledi. Kayyumun gelir gelmez kadın çalışmalarına karşı adete savaş açtığını ifade eden Cebe, tekstil atölyesinin kapanması ile birlikte atölyede çalışan 17 kadının da işsiz kaldığını aktardı. Kadın çalışmaları noktasında sadece bu atölye değil bir çok projenin hayata geçirildiğini söyleyen Cebe, ancak bu çalışmaların tümünün durdurulduğunu ifade etti.

‘PROJELER BİR BİR İPTAL EDİLDİ’

Kayyumdan sonra hem mahalle evlerine hem de tekstil atölyesine hiç bir şekilde gidilmediğini ve ilgilenilmediğini ifade eden Cebe, atölyenin kaderine terk edildiğini ve kısa süre sonrada kapatıldığını dile getirdi. Kadının ekonomik anlamda özgürleşmesinin istenilmediğini kaydeden Cebe, şöyle dedi: “DBP belediyesi olarak biz bu çalışmaları çok değerli buluyorduk. Tekstil atölyesi dışında da kadın emeğinin daha görünür kılınması için yapacağımız çalışmalar vardı. Ancak bu çalışmaların tümü kayyumun gelmesi ile birlikte durdu ve bu projelerin hepsi bir bir iptal edildi.”

Belediye olarak lavanta ektiklerini ve bu lavantaların toplanıp suyunun çıkarılması ile birlikte sabun üreteceklerini belirten Cebe, lavanta ekimi dışında mantar atölyesi ve belediyeye ait olan ancak atıl durumda olan yerleri de hazırlayıp halkın hizmetine sunmayı amaçladıklarını ancak kayyumun atanması ile birlikte bu yerlerin tamamen halkın kullanımına kapatıldığını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR