Kadınlar ‘hayır’ cephesinde buluşuyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anayasa değişikliği teklifi için fiilen başlatılan referandum sürecine karşı ‘hayır’ cephesi büyüyor. Bu cephenin önemli bileşenlerinden kadınlar, tüm kadınları ‘hayır’ cephesinde buluşmaya çağırıyor

Anayasa değişikliği teklifi için 9 Ocak’ta başlayan Meclis oylaması, 339 “evet” ile son buldu. Oylama sonucuna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı sonrası referanduma gidilecek. Referandum öncesi farklı cepheden birçok kadın ise tek ses olarak ‘hayır’ı örgütlüyor.

‘Tek’çi politika

Adana’da yaşayan 54 yaşındaki Katibe Deniz, anayasa değişikliği ile Erdoğan’ın ülkede kendini ‘tek adam’ yapmayı planladığını ve bu yeni düzenlemenin halka sorulmadan yapıldığını söylüyor. Kürt halkının sorunlarının çözülmediğini ve hükümetin ‘tekçi’ bir politika izlediğini vurgulayan Deniz, “Önce Kürt halkının sorunlarını çözsünler sonra karşımıza geçip ‘evet’ desinler. Çoğulcu ve eşitliklerin, özgürlüklerin olmadığı tek adam rejiminin olacağı bir anayasa değişikliğine ‘hayır’ denmelidir. Bu sadece Kürtlerin sorunu olmayacak tüm halkaların sorunu olacaktır” diyor.

‘İktidarın halkları kendi çıkarları için kullandığını’ söyleyen Çiçek Bakır ise “Biz Kürtler için yeni anayasada tek bir madde bulunmuyor. Benim ‘evet’ diyeceğim tek bir anayasa olur. O da çoğulcu, özgürlükçü ve tüm halkları barındıran bir anayasadır” sözleri ile neden ‘hayır’ diyeceğini açıklıyor.

Müyeser Yıldız da, halkları birbirine kırdıran ve ayıran bir anayasanın kimseye faydasının olmayacağını vurgulayarak, “Ben Türküm ve Kürtlerle çok iyi anlaşıyoruz. Bizim aramıza uçurum koyanlara izin vermemeliyiz. Bu nedenle tek adam rejimine ‘hayır’ diyeceğim” dedi.

Leyle Atak ise yeni anayasa ile kadınların tüm kazanımlarının ellerinden alınacağına dikkat çekiyor: “Hiçbir fikrimiz de yok. Ben başkanlık sistemini onaylamıyorum. Bütün haklarımız elimizden alınacak.”

Erkek egemenliğini güçlendirecek

Feminist aktivist Hülya Osmanağaoğlu da, OHAL ile birlikte baskının arttığı bir süreçte anayasa yapılamayacağına dikkat çekerek, Türkiye’nin kaderini belirleyecek “başkanlık sistemi” ile birlikte erkek egemenliğinin daha fazla güçlendirileceğine değiniyor. Dihaber’den Necla Demir’e konuşan Osmanağaoğlu, “Topyekün erkek egemenliğini güçlendirme taahhüdü ile gelen bir başkanlık sistemi var. Erdoğan gibi bir başkan, kürtajı nasıl yasaklayacağını, küçük kız çocuklarının nasıl evlendirmek zorunda kalacağını ve nasıl bir yargı sistemini inşa edeceğini söyleyerek geliyor. Onun için biz de kadınlar hayatlarımıza yönelik gelecek erkek egemenliğini olağanlaştıracak bir başkanlık sistemine ‘hayır’ demeliyiz” diyor.

9hayır2‘Adamlar’ rejiminden bıktık

Referandum sürecinde “hayır” demek için “Ha ha ha Hayır” başlıklı şarkı hazırlayarak videosunu çeken Nar Kadın Dayanışması da, kadınları ‘hayır’ cephesinde buluşturuyor. Şarkıyı seslendirenlerden Ayşegül Uçar, ‘neden hayır’ sorusuna şu şekilde cevap veriyor: “14 yıllık iktidarları boyunca kadınlara yaşam hakkı tanımayan, sokakta yürümemizden, ne giyeceğimize, eğitim hakkımızdan yaşam hakkımıza kadar gasp etmeye çalışanlar şimdi hileleri hurdaları yasallaşsın istiyor. Bizler erkek yargı anayasal güvence altına alınmasın diye, işyerinde, okulda, sokakta, parkta, her yerde ve her saatte can güvenliğimiz olsun diye, bir kişi daha eksilmeyelim diye, çocuklarımızın düşleri kirletilmesin diye, IŞİD’den kurtulan kadınların fırlattığı kara çarşaflar gibi fırlatıp onları, renklerimizi gösterelim diye ‘hayır’ diyoruz. Bizler ‘adam’ rejimlerinden bıkmışken ‘tek adam’ rejimine geçiş istiyorlar! Tabii ki HAYIR!”

ADANA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR