Kadınlar kendi üretimlerini festivalde sergileyecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anka Üreten Kadın Derneği, Toroslar Belediyesi ve Forum AVM ortaklığıyla dezavantajlı kadınlara yönelik başlatılan proje kapsamında, kadınların ürettiği ürünler bir hafta boyunca “1.Hikâyesi Olan Kadınlar Festivali”nde satışa sunulacak.

Anka Üreten Kadın Derneği, Toroslar Belediyesi ve Forum Mersin AVM iş birliği ile düzenlenecek olan “1.Hikâyesi Olan Kadınlar Festivali”nin tanıtımını yapmak amacıyla Divan Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda söz alan Anka Üreten Kadın Derneği Başkan Yardımcısı Seda Türkmen, yeni kurulmuş olan bir dernek olduklarını ve işleyişlerinin aidatlara ya da yerel düzeydeki küçük ölçekli bağışlara bağlı kalmadan sürmesi için daha büyük hibe projelerini hedeflediklerini belirtti.

KADINLARA SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK

Derneğin çıkış noktasının kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmesi olduğunu ifade eden Türkmen, “Güçlü kadın, güçlü çocuk, güçlü çocuk da güçlü gelecektir. Amacımızın tam ortasında yer alan bu kadınlar kimlerdir? Dezavantajlı kadınlar, toplumda kendini var edemeyen, sosyal ve ekonomik anlamda kısıtlanmış, şiddet mağduru, cezaevindeki kadınlar, denetimli serbestliğe bağlı olarak cezaevinden çıkmış kadınlar, mahkûm eşleri ve kimsesiz yoksul kadınlarla devlet koruma yurtlarından ayrılmak zorunda kalan genç kadınlardır” dedi. Türkmen, atölyelerindeki ürünlerin mesleki eğitim almış kadınların hikâyesi olan ürünlerden oluştuğunu dile getirdi.

‘ KADINLARA UMUT OLMAK İSTİYORUZ’

Anka Üreten Kadınlar Derneği Başkanı Devrim Kocabaş da, kadınların çok güzel el ürünleri ürettiklerini ve bu ürünleri internet üzerinden satmaya başladıklarını belirtti. Kadınlara ulaşmak ve umut olmak istediklerini kaydeden Kocabaş, “Biz de bir yerden başlayıp bir şeyler yapabiliriz. Para kazanabiliriz. Çünkü kadınların güçlü olmalarının asıl dayanağı ekonomi. Ekonomik anlamda güçlü olan her kadın kendini her anlamda güçlü hissediyor. Onun için bu festival bizim ilk adımımız ve çok desteklenmesi gereken bir festival. 10 gün boyunca bu kadınların bu ürünleri nasıl yaptıklarını da göreceksiniz” dedi.

Kadınlar, Forum AVM’de, 7- 16 Temmuz tarihleri arasında ürünlerini sergileyecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR