Kadınlar kürtaj hakkı için Washington sokaklarında

Post date:

Author:

Category:

ABD’nin Teksas eyaletinde geçen ay yürürlüğe giren yeni kürtaj yasasına karşı önceki gün başkent Washington’da on binlerce kadının katıldığı eylem düzenlendi. Ülkede kürtajı yasal kılan 1973 tarihli Roe-Wade davası kararının yeniden gündeme gelmesiyle beraber tartışmalar federal boyuta ulaştı ve gözler Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi.

Washington’da Federal Plaza’dan Anayasa Mahkemesi’nin binasına yapılan Kadınlar Yürüyüşü’nde “Kürtaj kişisel bir tercihtir, yasal bir tartışma değil” sloganı öne çıktı. Kadınlar Yürüyüşü hareketi liderlerinden Rachel O’Leary Carmona, Bu yürüyüş, anayasal hakkımız olan kürtaj hakkımızı güvence altına almak ve güçlendirmek için. Bu, bizim yanımızda olmayan ya da gerektiği gibi acil adım atmayan Anayasa Mahkemesi hakimleri, eyalet milletvekilleri ve senatörlere karşı bir mücadele” ifadelerini kullandı. Teksas’ın Dallas kentindeki Afiya Merkezi adlı kadın sağlık kuruluşundan Marsha Jones da Washington’da yaptığı konuşmada, “Teksas’a gününü göstereceğiz. Artık bize bedenimizle ilgili ne yapmamız gerektiğini söyleyemeyeceksiniz” dedi.

İngiltere’de ise mart ayında Sarah Everard’a cinsel saldırıda bulunduktan sonra öldüren polis Wayne Couzens hakkında bu hafta ömür boyu hapis cezası kararı verilirken söz konusu dava, ülkede güvenlik güçlerine yönelik güvensizlik yeniden tartışma konusu oldu. Londra Emniyet Teşkilatı’nın “Erkek polislere güvenmeyen kadınlar bağırsın veya bir eve koşsun” açıklaması tepki çekti. İngiliz “i” gazetesinin haberine göre, son 11 yılda Londra Emniyet Teşkilatı’nda görevli 750’den fazla polise “görevini cinsel istismar amaçlı kötüye kullanma” suçlaması yöneltildi ancak bu isimlerden yalnızca 83’nün görevine son verildi.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR