Kadınlara seçilme hakkına fiili engel

Post date:

Author:

Category:

Türkiyeli kadınların siyasi alanda ‘seçme ve seçilme hakkı’na kavuşmalarının 86’ncı yılı. O günden bu yana kadınlar siyaset alanında daha fazla söz sahibi olmaları gerekirken daha çok engelleniyorlar. Öyle ki, Kürt kadın siyasetçilerin tutuklulukları, bu haklarından mahrum bırakılmalarına ve demokratik siyasetin önünün tıkanmasına neden oldu.

TOPLAM 30 KÜRT KADIN SİYASETÇİ TUTUKLU

Uluslararası alandaki en önemli belge olan Birleşmiş Milletlerin (BM) 7 Temmuz 1954’te yürürlüğe koyduğu “Kadınların Siyasal Hakları Sözleşmesi” ile kadınların bütün seçimlerde erkeklerle eşit koşullar altında oy kullanma, seçilme ve kamu hizmetlerine girme hakları korumaya alındı. Buna rağmen bugün HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da dahil 5 HDP’li kadın milletvekili tutuklu. DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de dahil 24 DBP’li belediye eş başkanı ve kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Kongreya Jinen Azad (KJA) Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata siyaset yapma hakkı engellenmiş kadınlar arasında yerini aldı.

Eşitlik İzleme Kadın Grubundan (EŞİTİZ) Avukat Hülya Gülbahar, HDP’li kadın siyasetçilerin tutuklanmasının kadınların sesini duyurmaları açısından ciddi bir sorun oluşturduğunu söyleyerek, vekillerin varlığının kadın hareketi için önemine vurgu yaptı.  Tutuklanan kadın siyasetçilerin önemli bir bölümünün kadın hareketi içerisinden geldiğini ve kadınların sorunlarını, mücadelelerini bilen kadınlar olduklarını söyleyen Gülbahar, “Onların Meclisteki faaliyetlerinin engellenmesi kadın hareketi açısından ciddi bir sorun” diye belirtti. (DİHABER)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR