Kadınlardan Avrupa devletlerine: Kaygılar pervasızlığı engellemiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 

Paris, Rennes, Mannheim, Freiburg ve Den Haag’da bir araya gelen binlerce kadın HDP’ye yönelik operasyoları protesto ederek Avrupa devletlerine ‘Kaygılarınız Erdoğan’ın pervasızlığını engellemiyor’ diye seslendi

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve sol sosyalist kuruluşlar HDP eşbaşkanları ile birlikte parlementelerin tutuklanmasını protesto etmek için günlerdir alanlarda. Avrupa’ın bir çok kentinde eylem düzenleyen kadın örgütleri, tutuklu kadın milletvekilleri ile birlikte Amed Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata ve DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’e dikkat çekerek, “Kadınlar faşizme karşı direniyor” pankartları taşıdı.

Fransa’nın başkenti Paris’te kadınlar Fransız Haber Ajansı (AFP) binası önünde eylem gerçekleştirdi. Avrupa Kürt Kadın Haraketi, Sosyalist Kadınlar Birliği ve Avrupa Demokratik Kadın Haraketi üyelerinin katıldığı eylemde ortak açıklama yapıldı.

AFP yetkilileri ile görüştüler

Açıklamada tutuklanan kadın siyasetçiler için “İrademizi teslim alamazsınız” vurgusu yapıldı. HDP’nin ırkçı ve ayrımcı politikalara karşı mücadele ettiğinin altı çizilen açıklamada devamla şu ifadeler yer verildi: “HDP kadınların, halkların, işçilerin, ezilenlerin, gençlerin partisi oldu. HDP’li kadın milletvekilleri Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Selma Irmak, Gülser Yıldırım ve daha önce HDP milletvekilleri olan ve ayrı zamanlarda tutuklanan Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Akat’ı HDP’nin kadın partisi olması mücadelesinin temsilcileri olarak görüyor ve sahipleniyoruz. Öfkemiz büyük! Şimdi erkek egemen sisteme karşı mücadele eden HDP’yi ve onun kadın vekillerini sahiplenme, enternasyonal dayanışma günüdür. Bu dayanışmayı büyütelim.” Açıklamadan sonra kadın eylemciler adına bir heyet AFP yetkilileri ile görüşme gerçekleştirildi. AFP yetkilileri, bu durum karşısında daha duyarlı olacaklarını belirtti.

Almanya’da stand kuruldu

Fransa’nın Rennes kentinde de Zin Kadın Derneği ve CDK-Rennes öncülüğünde Place de la Mairie’de eylem yapıldı. Daha sonra Ouest France Haber Ajansı binasına doğru sloganlarla yürüyen kitle adına bir heyet, ajans direktörüyle bir görüşme gerçekleştirdi. Almanya’nın Freiburg kentinde ise Nuda Kadın Meclisi ve Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından bir bilgilendirme standı açıldı.

Mannheim’de yürüyüş

Almanya’nın Mannheim kentinde de Ronahi-Berivan Kadın Meclisi, Kürt Toplum Merkezi, DGB, HDK gibi kurumların ortak organizesiyle bir yürüyüş gerçekleştirildi. Paradeplatz’ta bir araya gelen binlerce kişi, buradan Mannheim Üniversitesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Üniversite önünde mitingle devam edem eylemde Alman Sol Parti (Die Linke), Marksist Leninist Alman Partisi (MLPD), DBG, NAV-DEM ve Ronahi-Berivan Kadın Meclisi’nin mesajları okundu.

Hollanda’nın Den Haag kentinde de kadınlar TJK-E öncülüğünde bir eylem düzenlendi. Den Haag kentindeki Parlamento binası önünde gerçekleşen eylemde konuşan Ronahi Kadın Meclisi Sözcüsü Güneş Gündemir, Avrupalı devletlere seslenerek, “Kaygılarınız, Erdoğan’ın pervasızlığını engellemiyor” vurgusunu yaptı.

HABER MERKEZİ / ANF

 

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR