Kayyum önce kapatıyor sonra KADEM’e devrediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yerel yönetimlerde kadın iradesini güçlendirmeyi esas alan DBP’li belediyelere atanan kayyumlar, 52 kadın kurumunu kapattı. Kapatılan kurumlar, ‘kadını aile içine mahkum eden’ politikanın sürdürücüsü KADEM’e devredildi.

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) bağlı belediyelere atanan kayyumlar, şu ana dek 52 kadın kurumunu kapattı. Kurumların kapatılmasının yanı sıra, belediye eşbaşkanları da ya görevden alındı ya da tutuklandı. Belediyelere ait Kadın Politikalar Müdürlükleri ve kadın çalışanların çoğu ise, KHK’ler ile ihraç edildi. Kayyumlar kapatıkları kadın kurumlarını, AKP’nin ‘Kadını annelik üzerinden tanımlayan, eve hapseden ve kadını değil aile kurumunu güçlendirmeyi hedefleyen’ politikalarının sürdücüsü Kadın ve Demokrasi Derneği’ne (KADEM) devretti.

Amed’de 7 kurum kapatıldı

25 Ekim’de gözlatına alınan ve daha sonra tutuklanan Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın ardından, yalnızca Amed’de: Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM), Akdeniz: Îştar Kadın Merkezi, Rojîn Kadın Yaşam Merkezi, Ceren Kadın Derneği, Selis Kadın Derneği ve Yaşam Kadın Merkezi ve kadın sığınma evi kapatıldı. Kadın kurumlarının kapatılmasının ardından ise, kadın merkezlerine ya erkekler atandı ya da KADEM’e devredildi.

Duygu Erol/JINNEWS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR