Konteynerde yaşam mücadelesi veriyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Van depreminin ardından 20 metrekarelik bir konteynerde, şiddet gördüğü eşinden ayrı bir hayat kurmaya çalışan Gülten Turgut, yaşadığı koşulları, ‘Karanlık çökünce, burası ölü bir araziye dönüşüyor’ sözleri ile özetliyor

23 Ekim 2011’de gerçekleşen Wan depreminin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, bazı yurttaşlar hala konteynerlerde yaşıyor. Konteyeırlerde yaşayan yurttaşlardan 42 yaşındaki Gülten Turgut ise, küçük bir kız çocuğunu ikinci eş olarak alan eşine karşı 20 metrekarelik, elektiriksiz bir alanda 3 çocuğu ile birlikte yaşama tutunmaya çalışıyor.

Yaşadığı koşulları, “Elbiselerimizi nasıl yıkadığımızı, yemeğimizi nasıl yaptığımızı anlatmak bile istemiyorum. Karanlık çökünce, burası ölü bir araziye dönüşüyor. Çocuklarımla bazen mum ışığında yemek yiyoruz. Tam 4 yıldır bu konteynerde 3 çocuğumla kalıyoruz. Bazen hastalanıyoruz, üşüyoruz doğru düzgün hiçbir şeyimiz yok” sözleri ile özetleyen Turgut, evinin geçimini ise, ev emekçiliği yaparak sağlıyor.

Eve ikinci bir eşle geldi

Sistematik olarak şiddet gördüğü eşinin bir gün eve ikinci bir eş getirdiğini ve bir süre onlarla birlikte yaşamak zorunda kaldığını anlatan Turgut, depremde evi hasar görünce, çocukları ile birlikte konteynerde tek başına yaşamaya başlamış. Önceleri koşulların zorluğu karşısında ‘pes etmeyi düşündüğünü’, ancak çocuklarının kendisine güç verdiğini söyleyen Turgut, “Onlarla birlikte kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmek istiyorum. Her kadın buna cesaret edemiyor, mecbur bırakıldıkları hayatı yaşamak zorunda kalıyor. İnsan kendine güvenince, niye yaşasın ki bütün bunları?” diyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR