‘Kurum kapatılmış olabilir, durmayız’

Post date:

Author:

Category:

Çınar Kaymakamı tarafından Jinwar Kadın Merkezi çalışanlarının tamamının işine son verildi. Merkez çalışanı kadınlar ise ‘Her evde her sokakta olmaya devam edeceğiz’ dedi. Şirnex’te ise belediyeye atanan kayyum kadın kurumlarını kapattı

Diyarbakır Valiliği tarafından yetkileri elinden alınan DBP’li 11 belediyeden biri olan Çınar Belediyesi’nde, ilçe kaymakamı tarafından alınan karar ile 37 kişi işten çıkarıldı. Belediyenin Kadın Politikaları Müdürlüğü bünyesinde kadın çalışmaları yürüten Jinwar Kadın Merkezi’nin 5 kadın çalışanı da işten çıkarılanlar arasında. Kadın Politikaları Müdürü Halide Türkoğlu ise 22 Kasım’da yayınlanan 677 nolu KHK ile ihraç edilmişti. ‘Gizli’ ibareli listede yer alan Jinwar Kadın Merkezi çalışanlarından Sosyolog Ümran Nar, Alikar Zirek, Remziye Duran, Seval Akta ve Meşide Boylu, “2017 yılında vizesi uygun görülmeyen personel’’ oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. Jinwar Kadın Merkezi çalışanı kadınlar ise ‘mücadelelerinin kurumlardan ibaret olmadığını’ söyledi.

Onlarca gönüllüsü var

Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Rukiye Eryılmaz, kadın merkezi çalışanlarının işine son verilerek, kadınları eve hapsetmenin amaçlandığını söyledi. Jinwar Kadın Merkezi’nin aynı zamanda bir bilinçlendirme merkezi olduğunu ve belediyeye ait Kadın Politikalar Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını yürüttüğünü belirten Eryılmaz, “Resmiyette 5 arkadaş olsa da onlarca gönüllüsü olan bir merkezdi” dedi.

‘Diz çökmeyeceğiz’

Kadınların işten çıkarılarak ekonomi ile tehdit edildiğini belirten Eryılmaz, “Kadınların haksızca işten çıkarılması zulümdür biz bu zulmün karşısında diz çökmeyeceğiz. Görevden alınabiliriz ama gönüllülük temelinde çalışmalara devam edileceğiz. Her evde her sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Yoktan var ettik’

KHK ile Kadın Politikalar Müdürlüğü’ndeki işine son verilen Halide Türkoğlu ise Jinwar Kadın Merkezi’nin 5 çalışanının da işten çırakılmasının kadın çalışmalarına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizerek, “Biz kadınlar yoktan var eden olduk Çınar’da” dedi. Merkez ile birçok kadına ulaştıklarını, kadın sorunlarına çözüm geliştirdiklerini ifade eden Türkoğlu, kadınlara dönük bu yönelimin asıl nedeninin ‘kadın mücadelesinden korkulması’ olduğunu söyledi. Türkoğlu mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını vurguladı: “Erkek devlete teslim etmeyeceğiz kazanımlarımızı. Alternatif alanlarımız var Çınar’da hiçbir kadın yalnız değildir.”

Kadınlara umut olduk

Jinwar Kadın Merkezi’ndeki görevine son verilen Sosyolog Ümran Nar da çalışmalarının salt kurumlardan ibaret olmadığını vurguladı: “Alanlarda olmaya da devam edeceğiz. Derneğimiz kadınlar için bir umut kaynağı oldu. Biz çalışmaları her yerde yürüttük salt kurumda değil. Bundan sonrada bizler jinwar gönüllüsü olarak çalışmaya devam edeceğiz.”

‘Devam edeceğiz’

4 yıldır Jinwar Kadın Merkezi’nde çalışan Çocuk Gelişimi Uzmanı Remziye Duran ise işlerine son verildiğine dair kendilerine tebligat dahi yapılmadığını belirtti. Duran, “Erkek egemen zihniyet bizi ekmeğimizle terbiye etmek istiyor. Bu işin maddi boyutunu bir kenara bırakarak biz bu işi zaten gönüllülük bağıyla yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Kurumumuzu boş bırakmayacağız” dedi. Jinwar Kadın Merkezi’nin gönüllü çalışanlarından Kübra Öztürk de, “Buranın varlığı bize güven veriyor. Şimdi daha çok çalışacağız. Kurum kapatılmış olabilir ama durmayacağız” sözlerini ifade etti.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR