Kurumlar kapatıldı kadına şiddet arttı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamaları olarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ve Kürditsna’da Belediyelere atanan kayyumlarla kapatılan kadın kurumlarının yansıması olarak kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor.
Yalnızca, Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanan ve kadın kurumları işlevsiz hale getirilerek kapatılan Mêrdîn’de son bir yılda kadın cinayetlerine yüzde 63 oranında bir artış yaşandı. Yaşanan bu artışı Jinnews’ten Medine Mamedoğlu’na değerlendirenTevgera Jinên Aktivisti (TJA), Semire Kut, kapatılan kadın kurumlarının yerine Kuran Kursları’nın açıldığını ve kadınların başvurabileceği herhangi bir kurumun kalmadığını söyledi.
Mêrdîn’de kadın cinayetlerinin yanı sıra şüpeli kadın ölümlerinin de artığına dikkat çeken Kut, devletin böylesi bir süreçte kurum kapatmak dışında herhangi bir şey yapmadığını ve yaşanan kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu ifade etti. TJA olarak bu politiklara karşı mücadele edeceklerini ifade eden Kut şunları belirtti: “Kadın kırımı, taciz, tecavüz biz bütün bunları reddediyoruz ve bu baskılara karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR