Mesajlarını polis aracından verdiler: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

Post date:

Author:

Category:

Ankara’da polisin sert müdahalesine sahne olan 8 Mart mitinginde şiddete maruz kalıp, gözaltına alınan kadınlar, bindirildikleri polis otosunda bile sosyal medya aracılığıyla mesajlarını vermeye devam etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dün Ankara Kadın Platformu tarafından “Dayanışmayla Güçleniyoruz Hayatı Örgütlüyoruz” sloganıyla Çankaya Belediyesi önünde yapılmak istenen miting, polis şiddetine sahne oldu. Sağanak yağmura rağmen miting için bir araya gelen kadınların toplanmasına Ankara Valiliği’nin OHAL gerekçesiyle aldığı karar nedeniyle polislerce izin verilmedi.
Yapılan “dağılın” anonsuna rağmen kararlılıklarını sürdüren kadınlar, polisin sert müdahalesine maruz kaldı.
Üzerlerine biber gazı sıkılan kadınlara, tacize varır derecede müdahalede bulunup, yerlerde sürüklendi.
Maruz kaldıkları polis şiddeti ve tacizine rağmen, sözlerini söylemekten çekinmeyen kadınlar, gözaltına alındıktan sonra bindirildikleri polis aracında da bu kararlılıklarını gösterdi. Gözaltına alınan kadınlardan Nebiye Merttürk?,  Twitter’daki hesabından birlikte gözaltına alındığı kadınlarla çektiği 3 kare fotoğrafı “Biraz gaz yedik, biraz yağmur; ama yine de sokaklarda yankılandı sesimiz: Yaşasın 8 Mart! Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz! #Yaşasın8Mart” mesajıyla paylaştı.
Müdahalede gözaltına alınan 18 kadın, Kabahatler Kanunu’na göre para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR