Nurcan Arslan’ın duruşmasına katılım çağrısı

Post date:

Author:

Category:

Kendisine yapılan ‘arkadaşlık isteğini’ kabul etmediği için Abdullah Melih Barış tarafından 9 kurşunla katledilen Nurcan Arslan’ın yarın Bakırköy Adliyesi’nde görülecek olan davasına ailesi ve arkadaşları katılım çağrısı yaptı

İstanbul Küçükçekmece Atakent Mahallesinde, Tokat’ın Almus Kurtuluş Mahallesi Muhtarı 3 çocuk babası Abdullah Melih Barış tarafından “arkadaşlık isteğini” kabul etmediği gerekçesiyle 30 Ocak 2016’da katledilen Nurcan Arslan’ın duruşması yarın saat 09.00’da Bakırköy Adliyesi’nde görülecek. Arslan’nın ailesi ve arkadaşları davaya katılım çağrısı yaptı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma, aileye bildirilen tarihten 6 gün önce yapılmış, yapılan bu skandal kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

Mahkeme süreci

Mahkeme, duruşma gününü tensip tutanağına farklı, UYAP kaydına farklı geçen memur hakkında “Görevi ihmal” suçundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, Nurcan Arslan’ın yakınları Salih Arslan, Neşegül Arslan, Ferhat Arslan, Gülcan Arslan ve Murat Arslan’ın müşteki sıfatı ile duruşmalara katılma talebini kabul ederek duruşmaya devam etti. Müştekilerin avukatları, UYAP kaydına yapılan yanlış kayıt nedeni ile 6 gün önce yapılan duruşmayı kabul etmediklerini belirterek, “Sanığın, bizim olmadığımız duruşmada ayrı bir günde çağrılarak savunması alınmış, soru sorma hakkımız kısıtlanmıştır” dediler. Müştekilerin avukatları ayrıca sanığın bizzat duruşmaya getirilerek sorgusunun tekrar yapılması talebi mahkeme tarafından kabul edilmedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına ve sanığın bundan sonraki duruşmalara tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İmza kampanyası

Her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda Nurcan Arslan’ın kadın arkadaşları ve yakınları katilinin en ağır cezayla, müebbetle yargılanması için imza kampanyası yapıyor. İmza kampanyasının çağrı metninde, ülkedeki kadınların tamamının erkek egemen yargı süreçlerine maruz kaldığını ve bu sebepler Nurcan’ı katleden Abdullah Melih Barış’ın haksız tahrik ve benzeri indirimlerden yararlanmaması için imza topladıkları belirtiliyor. Ayrıca Nurcan’ın yakınları görülen davalara da tüm kadınları çağırıyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR