Rojava dünyaya model yaratıyor

Post date:

Author:

Category:

Dünyanın birçok ülkesinden Amed Newroz’una katılan halklar arasında Bask ülkesinden Lady Froum ile Katalonyalı Barcelona Belediye Meclis üyesi Maria Roveira de vardı. Yesna ve Maria, Kürt halkının özellikle kadınlarının verdiği mücadelenin destekçisi olduklarını ve desteklerini sonuna kadar süreceğini ifade etti. Bask ülkesi olarak Kürdistan’a benzer süreçlerden geçtiklerini belirten Yesna, “Kürtlerin öz yönetim taleplerini yakından takip ettik. Öz yönetim talepleri kendilerini yönetmek istemeleri gayet doğal bir haktır. Bu taleplerinin arkasındayız” dedi. Kürtlerin özgürlük mücadelesi ve taleplerinin kendi özgürlük ve mücadele talepleri olduğuna değinen Yesna, Kürtlerin her zaman haklı mücadelesinin yanında yer alacaklarını söyleyerek, referandumun Kürtler için önemli bir nokta olduğuna dikkat çekti.

Rojava’nın zaferi bizim

Lady Froum, Rojava’daki kadın örgütlülüğüne de değinerek, “Dünyada tüm kadınların örnek alacağı bir model olduğunu düşünüyorum. Rojava’daki kadınların mücadelesinin zaferle taçlanacağı günleri dört gözle bekliyoruz. BASK’lı kadınlar olarak kalbimiz her zaman onlarla birliktedir. Kadın özgürlüğü için verilen mücadele devletler tarafından her zaman iki kat bir zulme maruz kalmıştır. Bu nedenle biz kadınlar olarak kadın özgürlüğümüz için verdiğimiz mücadelede Rojava’daki mücadeleyi yakından takip ediyoruz. Çünkü onların yaratacağı zafer bizi de diğer dünya kadınlarını etkileyecektir. Daima onların destekçisi olacağız” sözlerini kullandı.

Katalonyalı Barcelona Belediye Meclis üyesi Maria Roveira da bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. DBP’li belediyelere kayyum atanmasına dikkat çeken Roveira, şunları belirtti: “Kürtlere özellikle kadınlarına dönük olan baskı ve belediyelerine atanan kayyumlarla beraber tutuklanan eşbaşkanların durumu kabul edilebilir bir durum değil. Burada kadınlar çözümsüz bırakılmak isteniyor.”

Ortak mücadele etmeli

“Devletin bir çirkin yüzü vardır ve bu çirkin yüzünü de genellikle ataerkil cinsiyetçi bir şekilde ortaya koyuyor” diyen Maria, “Belediyelere dönük bu uygulama devletin çirkin yüzünü bir kere daha ortaya koymuştur. Devlet, cinsiyetçi ataerkil bir yapıyı hep savunmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde buna yönelik devletin kendi gösterdiği uygulamalar vardır. Bize de düşen bu uygulamalara karşı mücadele vermektir” dedi. Maria, devletler tarafından yapılan baskı ve uygulamaların kendilerine nasıl mücadele etmesi gerektiği konusunda ipucu verdiğine vurgu yaptı. Maria, Kürt kadınlarının verdiği mücadelenin çok büyük olduğuna dikkat çekerek Kürt kadınıyla beraber mücadeleyi ortaklaştıracaklarını vurguladı ve dünyada bulunan kadınlara da çağrıda bulundu.

AMED / ŞUJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR