‘Sadece Kürt kadınlarının sorunu değil’

Kayyum atamalarının ardından Kürdistan’da kapatılan kadın kurumlarının batıdaki kadın örgütlerine de yansımasının olacağını belirten Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “Devlet sadece Kürt kadınlarına değil tüm kadınlara kayyumlar yoluyla ‘haddinizi bilin’ demeye çalışıyor” dedi.

Kürdistan’daki birçok kadın merkeziyle ortak çalışma yürüttüklerini vurgulayan Erozan, kapatılan kadın merkezlerinin sadece Kürtlerin sorunu olmayacağına dikkat çekti.

Aynı dili konuşuyoruz

Bodrum ve çevre illerden sığınak için aldıkları başvuruları devlet kurumlarına değil, Kürdistan’daki kadın kurumlarına yönlendirdiklerinin altını çizen Erozan, “Devlet kurumlarına göndermiyoruz çünkü güvenmiyoruz. Kürdistan’daki kadın kurumlarına gönderiyoruz çünkü güveniyoruz. Güvenimizin temel kaynağı da kadın bakış açısının bu kurumlarda var olmasından ileri geliyor. Aynı dili konuşuyoruz ve gönderdiğimiz kadınların güvenliğinden endişe duymuyorduk. Fakat atanan kayyumların ardından kaygılıyız” dedi.

‘Haddinizi bilin diyorlar’

Devletin kadınları Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) yönlendireceğini ve buraların da ‘tabeladan ibaret’ olduğunu söyleyen Erozan, “Kapatılan kurumlardaki kadınlara ait bilgileri ortaya çıkarıp erkeklere teslim edecekler. Kadın merkezlerine el konulması tehlike arz etmektedir” sözlerini ifade etti.

Kürdistan’da kapatılan kadın merkezlerinin batıdaki kadın merkezlerine de yansımasının olacağının altını çizen Erozan, “Devlet sadece Kürt kadınlarına değil bu yolla tüm kadınlara ‘haddinizi bilin’ demeye çalışıyor. Ben de buna karşılık ‘haddimizi bilmeyeceğiz’ diyorum” sözleri ile tepki gösterdi.

Beritan Elyakut/Jinha

EN SON EKLENENLER