Savaşımız kadınlar için…

Rakka’ya dönük devam eden “Fırat’ın Gazabı Operasyonu”nun üçüncü aşamasının startı cumartesi günü büyük bir katılımla verildi. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) bünyesinde başlatılan operasyonda kadın savaşçıların yoğunluğu ise dikkat çekiyor. Operasyona katılan QSD’li kadınlar, “Mücadelemiz, savaşımız kadınlar için” dedi.

Savaşımız kadınlar için

DAİŞ çetelerinin kadına yönelik esaretine son vermek için operasyonda yer aldığını söyleyen QSD savaşçılarından Arjîn Emin, “Nasıl ki Şengalli kadınlar DAİŞ’in esaretinden kurtarıldıysa, Rakkalı kadınlar da DAİŞ’ten kurtarılacaktır. Bu savaşımız ve mücadelemiz kadınların esaretten kurtarılmasına yöneliktir. Her bir kadının öcünü DAİŞ’ten alacağız” dedi.

Neden savaştığımızı görün

Rakka, Dêra Zor ve diğer tüm alanlarda DAİŞ’in esaretinde bulunan bütün kadınları kurtaracaklarını dile getiren savaşçı Dicle Rêzan da, herkesin bu topraklarda kadınların neden savaştığını görmesi gerektiğine işaret etti: “DAİŞ’e baksınlar, kadınların neden cephelerde olduğunu görecekler. Ki biz bu savaşı sadece bir kesim için yürütmüyoruz. Toplumun sağlam temeller üzerinde gelişebilmesi için bunu yapıyoruz.”

Kadınlar tek hedefte birleşti

DAİŞ’e karşı oluşturulan cephelerde kadınların tek hedef etrafında birleştiğini kaydeden Suna Serêkaniyê de, Suriye’deki kadınların DAİŞ’e karşı yürüttükleri savaşta sembol haline geldiğini söyledi. Şimdilerde DAİŞ’in başkentine yürüdüklerini belirten Serêkaniyê şu sözleri ifade etti: “Burada herkesin bilmesini istediğimiz tek şey; kadınların intikamını mutlaka alacağımızdır. Rakkalı genç kadınlar ve annelerimiz bizi mutlaka beklesin. Onlarla el ele vereceğiz. Yaşama yeniden nefes vereceğiz.”

Nazım Daştan/Rakka-dihaber

EN SON EKLENENLER