Şiddet cinayete kadar gidebilir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’de AKP iktidarı boyunca yaşanan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet, had safhaya ulaştı. Kadına yönelik şiddet ve katliamların mevcut iktidarın kadın düşmanlığından kaynaklandığını kaydeden Avukat Müjde Tozbey, kadına yönelik şiddetin artmasının ‘mevcut iktidarla alakalı olduğunu’ belirtti. AKP iktidarının 15 yıldan fazla süredir ülkeyi yönettiğini söyleyen Tozbey, “AKP iktidara geldiğinde bir erkek çocuğu 7 yaşındaysa şu an 22 yaşındadır. Yani tam evlenme çağına gelmiş bir çocuk oluyor. Erkek çocuğun kafasındaki kadın modeli, kadınla erkek arasındaki eşitlik farkı, tamamen AKP iktidarı döneminde biçimlenmiş durumda” diye konuştu.

‘Öldürmek insanlık dışıdır’

Wan’da son dönemlerde artan kadın cinayetlerine dikkat çeken Tozbey, dosyaları incelediğinde özellikle erkeğin ceza indirimlerinden yararlanmak için türlü türlü bahaneye başvurduğunu belirtti. Tozbey, “Alkol ya da madde bağımlılığından kaynaklı ceza indirimi mümkün değil, fakat aldatma yani tahrik, maalesef ki ceza indirimi sebebi olabiliyor. Diğer taraftan AİHM yasalarına göre, erkeğin aldatma nedenlerinden kaynaklı kadının öldürülmesini kabul etmemekte. Bu da en fazla boşanma olabilir. Erkek, kadın kendisini aldattı diye asla öldürme hakkını kendinde göremez. Bu insanlık dışı bir eylemdir” ifadelerine yer verdi.

Düşmanlığın göstergesi

İktidarın kadına bakış açısının derneklerin kapatılmasıyla daha fazla ortaya çıktığına dikkat çeken Tozbey, şunları kaydetti: “Özellikle muhalif kadın derneklerinin kapatılmasını, yine belediyelere bağlı kadın politikalar müdürlüklerinin kapanması ve bunlara bağlı sığınma evlerinin kapatılması bile kadın düşmanlığının göstergesidir. Kadınlar şiddet olayını daha fazla yaşayacak, hatta bu şiddet cinayete kadar varacak.”

WAN / ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR