Söylemek istediklerini kuklalarla anlatıyor

Post date:

Author:

Category:

Bir kukla şova katıldıktan sonra kuklalara merak salan ve yaklaşık 10 yıldır kukla tiyatrosu üzerine çalışan Şafak Dağlar, kendisinin yazdığı ‘Son İncir’ isimli yetişkin kukla oyununda, her kadının kendinden bir şeyler bulacağını söylüyor.

Şafak Dağlar, Eskişehir’de alternatif sanat merkezi Ters Ağaç Tiyatrosu’nda kukla tiyatrosu üzerine eşi ile birlikte oyunlar sergiliyor. 10 yıl önce bu serüvene başlayan Dağlar’ın şimdi tek kişilik performans olan “Son İncir” isimli bir kukla tiyatro oyunu var. “Kukla bir anda hayatımın merkezine oturuverdi” diyen Dağlar, Türkiye’de kukla algısının çocuk algısından kurtulamadığını söylüyor.

Her kadın kendini bulabilir

Kuklanın aslında inanılmaz bir dünya olduğunu anlatan Dağlar, Türkiye’de akla yalnızca Hacivat-Karagöz’ün geldiğini fakat kuklanın çok güçlü bir anlatım gücü olduğunu vurguluyor. Dağlar, şuan bir ekiple birlikte çalıştığını ve izleyen her kadının kendisinden bir parça bulabileceği bir tiyatro oyunu yazdığını söylüyor.

İmgesel bir oyun

Dağlar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Şu anda bir oyunumuz var, ‘Son İncir’ adında, bir yetişkin kukla oyunu. Bir kadın hikayesi, bizim topraklarımızdan beslenen bir hikaye. Bu topraklar, daha doğrusu Ortadoğu gerçekten çok zengin bir alan ve bize ait, beslenebileceğimiz çok şey var. Bunu atlıyoruz, bu yüzden ilk oyunumuza başlarken bize ait olan bir şeylerden başlamak istedik. Bu topraklardan doğan bir hikaye olsun istedik. Ama evrensel bir dili var oyunun. Sözsüz imgesel bir oyun.”

ESKİŞEHİR/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR