Tecavüz zanlısı ile zorla evlendirilmek istendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erzerom’da (Erzurum) 2 yıl önce lise öğrencisi B.K., cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından şikayetçi oldu ancak hocanın araya girmesi ile zorla nişanlandırıldı. B.K., mahkemede “Sanıkla kesinlikle evlenmem, kendimi öldürürüm” dedi.

S.Y., lisede okurken B.K.’ye cinsel istismarda bulundu, ardından tehditle ilişkiyi sürdürdü. Son olarak geçen 6 Haziran’da S.Y., B.K.’nin cep telefonuyla istismarına devam etti. Yaşadıklarına dayanamayan genç kadın, durumu ailesine anlattı. Şikayet üzerine soruşturma kapsamında Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda muayene edilen B.K.’ye verilen ilk raporda, ‘zorla ve tehdit ile istismara uğradığı’ belirtildi.

24 yıla kadar hapsi istendi

S.Y.’nin tutuklanmasından 17 gün sonra savcılığa başvuran B.K., nişan yaptıkları için şikayetini geri aldı. Bunun üzerine savcılığa gönderilen ek raporda, “B.K.’nın zorla ve tehdit ile istismara maruz kaldığının anlaşıldığı, olgu ve ailesi üzerinde yaşandığı iddia edilen olay sonrasında sosyal baskı oluştuğu, olgunun istismarcı ile evlenme konusunda baskı hissettiğinin anlaşıldığı” yönünde görüş bildirildi. Gelen raporlar dikkate alınarak, S.Y. hakkında ‘zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı, hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada şimdi 18 yaşında olan sanık S.Y., suçlamaları kabul etmedi. B.K. ise “Ailem ‘Melle Sılho’ ismiyle tanınan Selahattin isimli bir hocayı çağırdı. Hoca, aileler anlaşırsa bizim evlenebileceğimizi söyledi. Şikayetimizden sonra yüzük taktılar. Bundan dolayı ikinci ifademi değiştirdim. Şimdi onunla kesinlikle evlenmem, kendimi öldürürüm” dedi. Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için S.Y.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

ERZEROM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR