‘Tek bir erkeğe karşı çıkan kadınlarız’

Post date:

Author:

Category:

Anayasa değişikliği tartışmalarında Meclis’te yaşanan şiddet görüntüleri ile ilgili Meclis, ‘üzüntü’ açıklaması ile yetindi. TJA ise bir açıklama yaparak, ‘Eril zihniyeti destekleyen kadın tipini asla kabul etmiyoruz’ dedi

Başkanlık sistemini öngören Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmeleri esnasında ‘Hayır’ demek için kendini Meclis mikrofonuna kelepçeleyen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, AKP’li vekillerin şiddetine maruz kaldı. Nazlıaka’nın maruz kaldığı şiddeti engellemek isteyen HDP’li ve CHP’li kadın vekiller de şiddete maruz bırakıldı.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, yaşananlar ile ilgili “üzücü” demekle yetindi. HDP adına konuşan Sırrı Sürreya Önder ise, “Benim kadınım senin kadının” söylemlerine “Kadınlar kimsenin birşeyi değildirler” sözleri ile tepki göstererek, AKP ve CHP gruplarının bu konuda özür dilemesini istedi.

HDP: Kadınlarla dayanışırız

Yaşanan saldırının ardından HDP Kadın Parlamento Grubu Meclis’te bir açıklama yaptı: “Şiddete uğrayan kişi hangi partiden olursa olsun bizim için fark etmez. Meclis Başkanvekili Buldan değil Ayşenur Bahçekapılı da olabilirdi. Biz burada şiddete karşı tepkimizi göstermek için her zaman kadınlarla dayanışırız. Erkek vekiller tarafından yaşatılan erkek dili, eril şiddet maalesef bugün kadın vekiller tarafından yaşatılmıştır. Yaşananların sadece bir özürle geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz.”

Eril zihniyetin göstergesi

Tevgera Jinên Azad (TJA) da, yaşanan şiddete ilişkin bir açıklama yaparak Nazlıaka’nın eyleminin demokratik bir hak olduğunu, buna karşılık AKP’li kadın vekillerin saldırısının iktidarın eril zihniyetinin göstergesi olduğunu vurguladı. TJA açıklamasında şu sözleri ifade etti: “Bugün TBMM’de Erdoğan’ı destekleyenler dışında kimseye söz hakkı tanınmadığı milyonların gözleri önünde hem de kadına şiddet uygulanarak gösterilmiştir. Yargı, yürütme, yasa ve güvenliğin tek bir erkeğe teslim edilmesine karşı çıkan kadınların yine kadın tarafından saldırıya uğraması AKP’nin yaratmak istediği kadın kişiliğinde ortaya çıkmıştır. Biz TJA’lı kadınlar olarak eril zihniyeti destekleyen kadın tipini asla kabul etmiyoruz. Başta kadınlar olmak üzere tüm farklılıkları tekçi, iktidarcı, dinci, milliyetçi, cinsiyetçi Anayasa’ya ‘hayır’ demeye çağırıyoruz.”

CHP’li vekiller de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarındaki profil fotoğraflarını mor renkli ‘hayır’a çevirdi.

9piriPiri: Cesur kadın meslektaşlarım

Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Kati Piri, Meclis’te AKP’li milletvekilleri tarafından şiddete maruz bırakılan kadın milletvekilleri için mesaj yayınladı. Piri sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Benim cesur kadın meslektaşlarım olan milletvekillerinin çabucak ve tamamen iyileşmesini diliyorum! Şiddetin hiçbir parlamentoda yeri yoktur” dedi.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR