TJA 5 Eylül’de sokaklara çıkıyor

0
165

TJA’nın 3 ay sürecek eylem ve etkinlikleri 5 Eylül’de start alacak. Tüm kadınlara çağrıda bulunan TJA aktivisti Ekti, ‘Erkek zihniyetinin politikalarını kabul etmediğini söyleyen her kadın, her alanda mücadelesini yürütmeli’ dedi

Tevgera Jinên Azad (TJA), 3 Ağustos’ta Batman startını verdiği “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” kampanyasının ardından, 19 Ağustos’ta İstanbul’da, PKK Lideri Abdullah Öcalan için “Tecrit Kaybedecek, Özürlük Kazanacak” kampanyasının startını verdi. Verilen startların ardından TJA, 3 aylık eylem takvimini açıkladı. Eylemlere ilişkin bilgi veren TJA Aktivisti Figen Ekti, tüm kadınlara ‘katılım çağrısı’ yaptı.

‘TJA olarak öncülük yapacağız’

Kadınların böylesi bir süreçte alanlarda olmasının ve karşı bir duruş sergilemesinin önemli olduğunu ifade eden Ekti, “Çünkü sürecin en ağır boyutunu da kadınlar yaşıyor” dedi. Ekti, “Kadınların iradelerine sahip çıkarak, haksızlıklara, şiddete, istismara, tecride karşı mücadele etmesi daha fazla etki yaratıyor ve erk zihniyeti korkutuyor. Erkek zihniyetinin politikalarını kabul etmediğini söyleyen her kadın, her alanda mücadelesini yürütmeli. Özellikle TJA olarak biz bu örgütlenmenin ve mücadelenin öncülüğünü yapacak, her eve kadın bilincini ulaştıracağız” ifadelerine yer verdi.

25 Kasım’da büyük buluşma

5 Eylül ile birlikte eylem ve etkinliklere başlayacaklarını vurgulayan Ekti, şu bilgileri paylaştı: “Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Van, Batman, Siirt başta olmak üzere, çok sayıda ilde eylem ve etkinliklerimiz olacak. 20-25 Eylül tarihlerinde Mardin’de, 23 Ağustos-20 Eylül tarihleri arasında Amed’de, 17-25 Eylül tarihleri arasında Batman’da, 5-15 Eylül tarihlerinde ise, Urfa ve Antep’te kadın buluşmalarımız, seminerlerimiz, konferanslarımız gerçekleşecek. 25 Kasım Kadın Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar eylemlerimiz sürecek. 25 Kasım için de büyük bir kadın buluşması planlıyoruz. Tüm kadınların bulundukları yerlerde çevrelerindeki kadınları örgütlemelerini ve eylemlere güçlü katılım yapmalarını istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here