TJA Adalet Yürüyüşü’ne katılacak: Erkek adalet değil gerçek adalet

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 6 Temmuz’da “Erkek adalet değil, gerçek adalet” şiarıyla Gebze’de öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın katledildiği yerden Adalet Yürüyüşü’ne katılacak.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Adalet Yürüyüşü’ne 6 Temmuz’da katılacağını açıkladı. İtalya’nın Milano kentinden dünya barışına dikkat çekmek için Tel Aviv’e gitmek üzere 8 Mart 2008’de yola çıkan ve 31 Mart günü Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde öldürülen “Pippa Bacca” adıyla tanınan İtalyan sanatçı 33 yaşındaki Giuseppina Pasqualino di Marineo’nun katledildiği yerde yürüyüşe katılacak.

Kadın örgütlerinin ortak çağrısı, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” şiarıyla yürüyüşe katılacak TJA, yaptığı yazılı açıklamayla tüm kadınları da yürüyüşe katılmaya çağırdı.

İktidar güçleri dışında herkesin acımasızca adaletsizliğe uğradığı ve herkes için adalet ihtiyacının açığa çıktığı bir süreçten geçildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “Darbe girişimi, siyasi darbe ve OHAL ilanı ile ülkemizin her rengi, çeşidi, farklılığı ve muhalefet güçleri adeta yok edilmek istenmiştir. Kadınların 8 Mart ile başlayan ve referandum ile devam eden umut, direniş ve itirazlarının öncülüğü ‘Hayır Bloku’nun açığa çıkmasında önemli bir rol oynamıştır. Çünkü; faşizm önce kadınları vurmuş ve önce kadın özgürlük mücadelesine, kazanılmış haklarına saldırmıştır. Kadınlara yönelik infaz ve cinsiyetçi saldırılar, kadın katliamı ve tecavüz olaylarında yaşanan artış, kadın dernek, kooperatif, basın ve dayanışma kurumlarının kapatılması, binlerce kadın siyasetçi, aktivistin gözaltına alınıp tutuklanması, kayyumlar, eş başkanlık sistemini tasfiye etme uygulamaları, yaşam tarzlarına yönelik saldırılar birer rutin uygulama düzeyine getirilmiştir. Milliyetçilik ve savaş cinsiyetçilik ideolojisi olmadan geliştirilemez ve cinsiyetçilik sosyal alanı yeni bir ataerkil tahakküm altına almadan iktidar gücüne dönüşemez. Bu nedenle kadın düşmanlığı, kadın haklarına saldırı ve kadını eve kapatma özel bir savaş uygulaması olarak planlanmaktadır. Bu uygulamalara karşı direndik ve direneceğiz.”

‘MUHALEFET GÜCÜYÜZ’

Açıklamada, bir yandan iktidarın tüm toplumsal farklılıkları yok etme siyaseti bir yandan da merkez muhalefetin öznelerini açıklamadığı, adaletsizlik kavramının toplumsal karşılıklarını tarif etmediği ve demokratik hak taleplerini ifade etmediği bir merkezleştirme tavrı ile karşı karşıya oldukları belirtilerek, “Kadınların, halkların, inançların, kültürlerin, entelektüellerin, LGBTİ’lerin özgürlük taleplerinin ve çözümlerinin tarifinden kaçan muhalefet elbette ki geleneksel devletçilik anlayışını aşamaz. Bu nedenle biz kadınlar yalnızca iktidara karşı muhalefet gücü değiliz; aynı zamanda toplumsal muhalefetin egemen erkek karakterli ve iktidar anlayışını içeren her türlü karakterine karşı da bir muhalefet gücüyüz” ifadelerine yer verdi.

‘TEKİLLEŞEN ADALET KAVRAMINA İTİRAZIMIZ OLACAK’

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nü adaletsizliğe yapılan itiraz nedeni ile önemsediklerini; ancak toplumsal öznelerini açıklamadığı “adalet” kavram ve yürüyüşünü yetersiz bulduklarının dile getirildiği açıklamada, “Bu eksik yaklaşımı beklemek ve talep etmek ile aşamayız. Özgürlük mücadelesi verenler kendi eylemlerini geliştirerek tavır sahibi olurlar. Adalet Yürüyüşü’ne kendi talep ve yürüyüşümüz ile katılarak aynı zamanda tekilleşen adalet kavramına kadının adalet anlayışı ile itirazımız olacak. Kadınlar için, Aleviler için, Kürt halkı için, yoksul ve emekçiler için adalet diyeceğiz” denildi.

‘6 TEMMUZ’DA YÜRÜYÜŞTEYİZ’

Kadın hareketlerinin ortak çağrıcısı olduğu, “Erkek adalet gerçek adalet” şiarı ile 6 Temmuz tarihinde Pippa Bacca’nın katledildiği yerde buluşacaklarını ve buradan da, “Eşitlik yoksa adalet de yoktur” sloganıyla yürüyüşe katılacaklarının kaydedildiği açıklamada, “Tüm TJA bileşenleri olarak 6 Temmuz tarihinde kadın yürüyüşünde yer alacak ve kadınların, halkımızın ve tüm ezilenlerin adalet taleplerini haykıracağız. Tüm kadınları bu yürüyüşe davet ediyor ve her alanı, her imkanı bir özgürlük alanına çevirmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR