TJA: Kadına yönelik şiddetin en korkunç haliyle yüz yüzeyiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 TJA, Sakarya’da Suriyeli 9 aylık hamile bir kadını ve çocuğunu kaçırdıktan sonra cinsel saldırıya maruz bırakıp, işkenceyle öldürülmesine ilişkin yazılı açıklamayla tepki göstererek, “Kadına yönelik sistematik şiddetin en korkunç haliyle yüz yüzeyiz” dedi.

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Suriyeli 9 aylık hamile Emani Al Rahmun ile 10 aylık çocuğu, kaçırıldıktan sonra cinsel saldırıya maruz bırakılıp, işkence edilerek öldürülmesine ilişkin Tevgera Jinên Azad (TJA) yazılı açıklamaya yaparak, olayı kınadı.

TJA’nın yaptığı yazılı açıklama şöyle: Türkiye’de kadına yönelik şiddetin yüzde bin dört yüz arttığı bu dönemde bir kez daha kadına yönelik sistematik şiddetin en korkunç haliyle yüz yüzeyiz. Emani Al Rahmun karnındaki 10 aylık ve yanındaki 10 aylık bebeğiyle birlikte insanlıktan nasibini almamış zorbalar tarafından hunharca katledilmiştir.

‘KADINA YÖNELİK SUÇLARDA CEZASIZLIK HALİ VAR’

Kapitalist modernitenin Ortadoğu’da yürüttüğü kanlı savaşın bedelini kadınlar ve çocuklar ödüyor. Emani ve ailesi yaşadığı ülkedeki savaştan dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştı. Emani ve çocukları erkek egemen zihniyetin en vahşi haliyle bir kez daha karşılaşıp katledildi. Ne yazık ki kadın yönelik şiddette karşı cezasızlık olgusu ve sistematikleşmiş adaletsizlik devam ettirildiği sürece bu son olmayacaktır. Bu yaşananlar siyasi iktidarın kadın düşmanlığı ve ırkçı politikalarından kaynaklı gerçekleşmektedir. AKP hükümeti döneminde kadına yönelik taciz ve tecavüz zanlıları ya tahrik, iyi hal indirimi ile serbest bırakmakta ya da suç ‘rıza’ iddiasıyla göz ardı edilmektedir. Kadın yönelik suçlardaki cezasızlık hali, yeni suçlar için zemin hazırlamaktadır. AKP hükümeti OHAL’i bahane ederek çıkardığı KHK’lerle kadın kurumlarını kapatması, yerel ve genel siyasetteki kadın öncüleri, insan hakları savunucularını tutuklaması kadına karşı besledi kin ve nefretin göstergesidir.

Emani şahsında bir kadın ve bir çocuğu katleden erkek egemen zihniyetten AKP hükümeti sorumludur. Bu zihniyetin arkasında coğrafyamızda gerçekleştirilen kirli savaşların, ırkçı ve cinsiyetçi politikaların olduğunu biz kadınlar görüyor ve nefretle kınıyoruz.

Tüm kadınları, kadına yönelmiş şiddet, taciz ve tecavüze karşı özsavunmasını geliştirmeye, örgütlülüğünü büyütmeye ve kadın özgürlük mücadelesine daha güçlü katılmaya çağırıyoruz.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR