TJA yeni yol haritası için toplandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA bileşenleri, kadına ve Kürt halkına yönelik artan baskılara karşı yeni dönem yol haritasını belirlemek üzere Amed’de toplandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaşan, ‘Örgütlenmeyi büyüteceğiz’ dedi

Kürt kadınlarının çatı örgütü Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) 1’inci ara dönem toplantısı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’nda dün başladı. 2 gün sürecek toplantıda, TJA bileşenleri yeni dönem yol haritasını belirleyecek.

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP’li kadın vekillerin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Fatma Kaşan yaptı.

Dünya’da ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ile ‘yeni bir dönemin’ başladığını ifade eden Kaşan, “Kadınlar olarak başlayan yeni süreci tartışıp yeni yol haritamızı belirlemek istiyoruz” dedi. Belediyelere kayyum atanması ve kadın kurumlarının kapatılması ile Kürt halkının ve kadınların mücadelesine dönük bakıların yoğunlaştığını belirten Kaşan, “HDP’nin demokratik ulus devlet politikasını tasfiye etmeye çalışıyorlar. Kadın katliamı, tecavüz, çocuklara cinsel istismar noktalarında Kürdistan’da kendini artırarak göstermeye başladı. Hem halklara yönelik hem de kadına yönelik özel bir saldırı yöntemi geliştiriliyor. Kürt halkına dönük her tür saldırı politikaları yürütülüyor bunları da burada tartışacağız” dedi.

‘Öcalan’ın perspektifini esas alacağız’

Yeni dönem saldırılarına karşı TJA olarak yeni bir mücadele haritasını önüne koyduklarını söyleyen Kaşan, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlar olarak bunun etrafında örgütlenmeyi büyütmeliyiz. Kürt halkının statüsünü tasfiye etmek için önce İmralı’da tecridi başlattılar ve her geçen gün ağırlaştırılıyor. Kürt halkının iradesi tecrit altında. Önderliğin belirlediği perspektiflerin dışında kalan bir perspektif veya yol haritası bizi daha çok teslimiyete götürür. Bu anlamda önderliğin perspektiflerini esas alarak, bu çerçeveler etrafında tartışmalarımızı yürüteceğiz.” Toplantı, açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

AMED/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR