TJA yol haritası için toplandı: Örgütlenmeyi büyütmeliyiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TJA’nın kadına yönelik başlatılan her türlü saldırıya karşı bir araya geldiği birinci ara dönem toplantısı başladı. TJA aktivisti Fatma Kaşan, hem halklara hem de kadına yönelik özel bir saldırı yönteminin geliştirildiğini belirterek, “Kadınlar olarak örgütlenmeyi büyütmeliyiz” dedi.

Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) 1’inci ara dönem toplantısı DBP Diyarbakır İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’nda başladı. Siyasal süreç değerlendirmesi, kadın katliamları, cinsel istismar ve kadına yönelik saldırıları masaya yatırmak üzere toplanan kadınlar, yeni dönem yol haritasını belirleyecek. Toplantıya, pek çok kentten yüzlerce kadın, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP’li kadın vekiller katıldı. Salona, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posteri ile “Saralardan Sevelere özgürlüğe yürüyoruz”, “Özgür önderlik, özgür Kürdistan, özgür Ortadoğu”, “Önderlikle mutlaka kazanacağız” pankartı asıldı.

Katledilen kadınların anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını TJA aktivisti Fatma Kaşan yaptı.

‘YENİ MÜCADELE HARİTASINI BELİRLİYORUZ’

Kaşan, Kürt kadınların her zorlu dönemde mücadeleyi büyüttüğünü söyleyerek, 2 günlük toplantının amacını anlattı. Siyasi bir krizin olduğunu vurgulayan Kaşan, yaşananları 3’ncü dünya savaşı olarak nitelendirdi. Yeni bir sürecin başlatıldığını ifade eden Kaşan, 21. yüzyılda kapitalist modernitenin kriz yaşadığını vurguladı. Rojava şahsında vahşi bir saldırının başlatıldığını söyleyen Kaşan, “Bu ittifak Kürt halkının soykırımına imza atmış bir ittifaktır. Halklar arasından yeni bir mücadele dönemi başlıyor. Kadınlar olarak başlayan yeni süreci tartışıp yeni yol haritamızı belirlemek istiyoruz” dedi.

‘KADINA YÖNELİK ÖZEL POLİTİKALAR BAŞLATILDI’

Kaşan, 21’inci yüzyılın kadın ve halkların yılı olacağını belirterek, “Kürt halkına yönelik yeni saldırı yöntemi geliştirildi. Bu saldırılar ile belediyelere kayyum atandı, kurumlarımız kapatıldı. Kürt halkının mücadelesine, direnişine, tarihine ve kültürüne dönük yoğun baskılar başladı. Kürt halkına ‘Ben izin verdiğim sürece nefes alabilirsiniz’ mesajı verilmeye çalışılıyor. HDP’nin demokratik ulus devlet politikasını tasfiye etmeye çalışıyorlar. Kadın katliamı, tecavüz, çocuklara cinsel istismar noktalarında Kürdistan’da kendini artırarak göstermeye başladı. Hem halklara yönelik hem de kadına yönelik özel bir saldırı yöntemi geliştiriliyor. Kürt halkına dönük her tür saldırı politikaları yürütülüyor bunları da burada tartışacağız” dedi.

‘ÖCALAN’IN PERSPEKTİFİNİ ESAS ALACAĞIZ’

Yeni dönem saldırılarına karşı TJA olarak yeni bir mücadele haritasını önüne koyduklarını söyleyen Kaşan, şöyle dedi: “Kadınlar olarak bunun etrafında örgütlenmeyi büyütmeliyiz. Kadın katliamları, Kürt kadınlarının kazanım statülerini engellemeye dönük katliamlardır. Kürt halkının statüsünü tasfiye etmek için önce İmralı’da tecridi başlattılar ve her geçen gün ağırlaştırılıyor. Kürt halkının iradesi tecrit altında Önderliğin belirlediği perspektiflerin dışında kalan bir perspektif veya yol haritası bizi daha çok teslimiyete götürür. Bu anlamda önderliğin perspektiflerini esas alarak, bu çerçeveler etrafında tartışmalarımızı yürüteceğiz.”

Toplantı açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Kadınların toplantısı yarın da sürecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR