Türkiye’den DAİŞ’e katılmışlardı: Gerçeği gördük, çok pişmanız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnternetten tanıştıkları kişiler aracılığı ile Türkiye’den DAİŞ’e katılan Fatma U. ve Sahra İ., ‘DAİŞ’in gerçek yüzünü gördükten sonra katıldığımıza çok pişman olduk’ diyor

DAİŞ’in Rakka’dan temizlenmesi an meselesi iken, canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı siviller de Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) oluşturduğu özel birimler ile kurtarılıyor. 4 ayını tamamlayan operasyon kapmasına bugüne kadar binlerce sivil, DAİŞ çetelerinden kurtarıldı. Kurtarılanlar arasında DAİŞ’in din istismarına kanarak DAİŞ’e katılan ve karşılaştığı gerçekler karşısında ayrılma kararı alan iki kadın da yer alıyor.

İnternetten tanışmış

Türkiye’den DAİŞ’e katılan Fatma U. ve Sahra İ. çok daha önceleri DAİŞ’ten ayrılmak istediklerini ancak izin verilmediği için 3 ay önce ayrılabildiklerini söylüyor. ‘Cihad’ çağrısı altında ‘gerçek İslamı yaşayacakları’ düşüncesi ile DAİŞ’e katılma kararı aldıklarını ve Dîlok (Antep) Erebeyli üzerinden Suriye’ye geçtiklerini anlatan kadınlar, çok geçmeden DAİŞ’in gerçek yüzünü anladıklarını söylüyor. 3 yıl önce internet üzerinden bir takım isimler ile tanıştığını ve bu kişiler aracılığı ile DAİŞ’e katıldığını belirten Sahra İ., DAİŞ’ten kurtulmak istediğini ancak bir yolunu bulamadığını anlatıyor: “3 ay önce ayrıldık. Aslında daha önce ayrılmak istiyorduk ama izin vermiyorlardı.”

Gerçek yüzünü gördük

QSD tarafından kurtarılan siviller arasında yer alan kadınlardan Fatma U. ise, “Bize söylenenler kapsamında cihad çağrısıyla, İslamiyeti yaşamak üzere geldik ama gördük ki DAİŞ İslamiyet’i yansıtmıyor. Daha sonrasında da kurtulamadık” diyor. Fatma U. ve Sahra İ., “DAİŞ’in gerçek yüzünü gördükten sonra katıldığımıza çok pişman olduk” diyor.

 Ruhenda Amed /Jinnews

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR