Yerel mahkeme verdiği kararda direnmeli

0
179

Özgecan Aslan’ın katil zanlısı Fatih Gökçe’ye cinsel saldırı suçundan verilen cezanın Yargıtay tarafından bozulması ardından görülen duruşma da, mahkeme heyeti değişikliği nedeniyle duruşma 29 Eylül’e ertelendi. Aslan’ın avukatları yerel mahkemenin daha önce verdiği kararda direnmesi gerektiğini belirtti

Mersin’de 11 Şubat 2015 tarihinde cinsel saldırıya uğradıktan sonra vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın katil zanlıları hakkında Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanık Fatih Gökçe’ye verilen cezayı Yargıtay 1. Ceza Dairesi bozdu. Fatih Gökçe’ye Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Duruşmayı Özgecan Aslan’ın amcası Yaşasın Aslan ile Mersin, Dîlok (Antep), Tarsus ve Adana Barosu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yanısıra bazı kadın örgütleri de izledi.

Önce kabul etti sonra ‘iftira’ dedi

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlayan davaya Fatih Gökçe, Osmaniye’deki cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı, Kimlik tespiti ardından duruşmada savunma yapan Fatih Gökçe, maktule cinsel saldırıda bulunmadığını ileri sürüp suça sürüklendiğini savundu. Cezaevine girdiği günden bu yana tek kişilik hücrede kaldığını belirten Gökçe, suça süreklendiğini ileri sürerek kendini savunmaya çalıştı. Daha önce ifade verirken kendinde olmadığı iddiasında bulunan Gökçe, suçlamaları “beni suça sürüklediler” diye kabul ederken aynı zamanda da “iftara atıyorlar” diyerek kendi kendini yalanladı.

Cinayeti hatırlamadığını iddia etti

Mahkeme heyeti savunmasını yapan Gökçe’ye dönerek suçsuz olduğu yönündeki beyanlarına ilişkin, “Sen masumsan bunları konuşarak bize anlatmalısın burada herkes gerçeği ortaya çıkarmaya çalışıyor” söylemleri dikkat çekti.  Mahkeme heyetinin soruları ardından katil zanlısı Gökçe, “Ben gerçeği gidip karakola söyledim. Sonra Suphi ve diğerleri suçu bana yüklemeye çalıştı. Olay günü kendimde değildim hatırlamıyorum” diye konuştu.

Karar etken olacak

Katil zanlısı Gökçe ardından Aslan’ın avukatlarından Sabahat Gençtarih ve Sevim Küçük söz aldı. Avukatlar yerel mahkemenin daha önce verdiği kararda direnmesi gerektiğini belirtti. Mahkemelerin verdikleri kararlar ile anıldığını hatırlatan avukatlar mahkeme hayetine seslenerek, “Siz mahkeme heyeti ülkedeki taciz ve tecavüz tavan yaptığı böyle bir dönemde öyle bir karar verin ki artık insanlar taciz ve tecavüze yeltenmesin siz mahkeme heyetinin vereceği karar bu olayların olmaması için etken olacak” dedi. Aslan’ın genital bölgesinin tamamen yakıldığını hatırlatan avukatlar, bunun delilleri karartmaya yönelik bir durum olduğunu ve bundan kaynaklı da tecavüz girişiminin olduğunu ifade ettiler.

Duruşma 29’Eylül’e ertelendi

Sanık avukatının savunması ardından mahkeme heyeti kısa bir ara verdi. Aranın ardından karar veren mahkeme heyeti, heyet değişikliği olduğu gerekçesiyle dosyayı incelemek üzere davayı 29 Eylül’e erteledi.

Ceza için yeterli delil mevcut

Öte yandan, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bozulma duruşması öncesi bir çok kadın kurumun katılımı ile Tarsus Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Adliye bahçesinde yapılmak istenen açıklamaya polisin OHAL’i gerekçe göstererek izin vermemesi üzerine açıklama adliye binası önünde yapıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yönetim kurulu üyesi avukat Betül Altınsoy Yanılmaz, verilen hukuk mücadelesi sonucu tüm sanıklara üst sınırdan ceza verebilirken Yargıtay tarafından sanık Fatih Gökçe hakkında cinsel saldırı suçunda delil yetersizliğinden kararın bozulduğunu hatırlatarak, dosya da mevcut delilerin incelediğinde sanığın cinsel saldırı suçundan cezalandırılması için delillerin yeterli olduğunu kaydetti.

Karar kadının yaşam hakkı adına verilecek

Avukat Şerife Arıcı Yıldız, Yargıtay’ın verdiği kararın toplum vicdanını kanattığını belirterek, kadına yönelik şiddetin bir umut olan bu mahkemenin emsal olacak bir kararın çıkmasını beklediklerini ifade etti. Yıldız, Özgecan Aslan için verilecek adil kararın kadınlar adına ve kadının yaşam hakkı adına verilecek bir karar olduğunu belirtti.

Önceki karar neydi?

Mersin’de 11 Şubat 2015 tarihinde cinsel saldırıya uğradıktan sonra vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın katil zanlıları hakkında Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Katil zanlısının babası Necmettin Altındöken’de Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum eden mahkeme heyeti, sanık Fatih Gökçe’nin ise Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin, Özgecan Aslan davasıyla ilgili cezaevinde öldürülen Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında, Adam öldürme suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onarken Gökçe hakkında cinsel saldırı suçundan verilen 24 yıl hapis cezasını ise delil yetersizliğinden bozdu.

MERSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here