Ege’de gösterimler yasak tanımayacak

Post date:

Author:

Category:

 Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları  Topluluğu’nun düzenlediği  Ege Belgesel Film Günleri, OHAL  engellemelerine rağmen  izleyiciler ile buluşuyor 

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu tarafından her yıl düzenlenen Ege Belgesel Film Günleri’nin bu yıl 10’uncusu düzenleniyor. 9-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen film günleri için Ege Üniversitesi Rektörlüğü, OHAL gerekçesi ile salon vermedi. Bu nedenle Ege Belgesel Film Günleri, Fransız Kültür Merkezi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenecek.

Gösterimler ücretsiz

Türkiye’de artan hak ihlallerine tepki olarak ortaya çıkan Gezi eylemleriyle, Brezilya’da gerçekleşen protesto gösterileri arasında bağ kuran “Aşk bitti” belgeseli ile Kobanê’ye yönelik DAİŞ saldırısı sonrasında 20 yaşında Kürt bir muhabir olan Dilovan’ın kurduğu radyo istasyonunu anlatan “Radyo Kobanê” gibi bir çok belgesel, Ege Belgesel Film Günleri kapsamında gösterilecek.
Programın öne çıkan yapımları arasında, savaşın ölümcül gerçekliği karşısında Ürdün Çölü’nün ortasında Zataari isminde bir çadır kentte kalan çocukların hayallerine sığınma çabalarını anlatan Zataari Djınn filmi de yer alıyor. Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Dokuz Eylül ÜniversitesiGüzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü’nün ortak düzenlediği “Watchers Of The Sky/Gökyüzünü Seyredenler”, Amedspor’u anlatan “Yeşil Kırmızı”, bir Hristiyan’ın zorunlu askerlik sürecini anlatan “Ali Değil Ari Komutanım”, “Angel Of Nanjing/Nanjing’in Meleği” gibi filmlerin de yer aldığı 10. Ege Belgesel Film Günleri’nin gösterim ve etkinliklerinin tamamı ücretsiz gerçekleştirilecek.

Engellere rağmen…

OHAL ile birlikte üniversitelerdeki öğrenci topluluklarının etkinliklerinin yasaklandığına dikkat çeken Ege İletişim Çalışmaları Topluluğu’ndan Hilmi Maktav, her şeye rağmen gösterimlerin yapılacağını belirtti.
Ege Üniversitesi öğrencisi Melis Çolak ise üniversite yönetiminin sağlaması gereken koşulları kendilerinin sağladığına dikkat çekti: “İki sene önce gösterimlerimiz engellendiğinde dediğimiz gibi, bu sene de belgesel gösterimleri yasak tanımayacak.” OHAL’in ardından Ege Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin okuldan uzaklaştırıldığını belirten Dilara Özdeş ise, “Yeni bir özgürlük alanı bu nedenle bizim için önemli. Bu nedenle de tüm engelleme girişimlerine karşı mücadele edeceğiz” dedi. İZMİR/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR