Halk Ozanı Davut Sulari Alibeyköy Cemevi’nde anıldı

Post date:

Author:

Category:

İstanbul’da  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy Cemevi ve Kültür Merkezi’nde dün akşam  düzenlenen etkinlikte Halk Ozanı Davut Sulari anıldı. Anmada,deyişler okundu ve hayatı hakkında bilgi verildi.

PSAKD Eyüp Şubesi Kültür Komisyonu öncülüğünde yapılan etkinliğin sunumunu Çağla Gülkoparan yaptı. Etkinlikte Aşık Davut Sulari’nin hayatı hakkında bilgi verildikten sonra Davut Sulari’nın torunu Öznur Sulari ve Hasan Deniz, Davut Sulari deyişleri okudu.

Davut Sulari  Kimdir?  (Erzincan,1925- Erzurum,1985)

Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde1925’te  doğdu. Asıl adı Davut Ağbaba’dır. İlkokulu Çayırlı’da okudu.

Dedesinin yanında yetişti ve Sulari mahlasını kullandı. Dedesi Kaltık Mehmet Ağa tasavvuf şairiydi. Saz çalma, şiir söyleme ve türkü yakma zevkini dedesinden aldı. Âşıklar bayramının Konya’da yapılmasında emeği geçmişti. Türkü, atışma, güzelleme dallarında örnekler verdi. Doğu Anadolu’da asırlardan beri dilden dile anlatılan efsaneleri, menkıbeleri şiirleştirir; sazıyla etkili bir makam ve deyişle dost meclislerinde sunardı. Bütün ömrünü âşıklık geleneğine sadık kalarak sürdürdü. 17 yaşından başlayarak, aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden oldu. Konya Aşıklar Bayramı’nın oluşumunda yer aldı. TRT radyolarında bölge sanatçısı olarak çalıştı.

Aşıklar meclislerinde sanatını icra etmeyi ömrü boyunca sürdürdü. diğer birçok ünlü sanatçıyla beraber de çalışmıştır. 1985 yılında yaşamını yitirdi.

Kızı Edibe Sulari 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda Madımak Oteli’nde yanarak hayatını kaybetti.

Semra Acar / İSTANBUL

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR