‘Hasankeyf için Avrupa’da eylemler başlayacak’

Post date:

Author:

Category:

 12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf’in yıkımını konu alan ‘Suyun Ölüm Tarihi’ belgeselinin gösterimi yapıldı. Belgeselin yönetmeni Ali Ergül, Hasankeyf için Avrupa’da eylemlerin başlayacağını belirtti.

12 bin yıllık geçmişe sahip ve Ilısu Barajı’na kurban edilen Hasankeyf’in yıkımını konu alan yönetmen Ali Ergül’ün çektiği ‘Suyun Ölüm Tarihi’ belgeselinin gösterimi Batman’da yapıldı. Zapatista Kafe’de yapılan gösterime katılan yönetmen Ali Ergül, Hasankeyf’in son durumuna ilişkin bilgi verdi.
‘AVRUPA’DA HASANKEYF İÇİN EYLEMLER YAPILACAK’ 
Hasankeyf’te yıkımın devam ettiğine dikkat çeken Ergül, “Tüm bu yıkımın yanında büyük bir sessizlik var. Bu sessizliğin temel nedenlerinden birisi de OHAL’dir. Ama bu sessizliğin yanı sıra Nisan ayında özellikle de Avrupa’da ciddi çevre eylemleri Hasankeyf için yapılacak” dedi.
Hasankeyf’in 50-60 yıllık bir baraj için yıkıldığını ifade eden Ergül, “Bu baraj, sadece bugün AKP’nin bir politikası değil, kendisine solcu diyen CHP’nin dahi dünden bu yana yıkımı için uğraşan iktidarların da politikası. Bugün Hasankeyf’in yıkımında bir diğer sorumluluk da Avrupa’nındır. Çünkü, finansörleri onlardır. Bu yüzden Avrupa’da yapılacak eylemler önemlidir” ifadelerini kullandı.
‘MÜCADELEDEN VAZGEÇİLMEMELİDİR
Bu yıl içinde barajın su tutacağını dile getiren Ergül, “Baraj için her yıl su tutulacağı söylendi. Fakat mücadele bunu bir şekilde yavaşlattı. Burada bizim tarihimiz yatıyor. Bizim derken Kürt, Süryani, Ermeni halklarının belleğidir. Biz mücadeleyi bıraktığımız anda Hasankeyf unutturulup yıkım devam edecek. Oysa su tutsa dahi mücadeleden vazgeçilmemelidir” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR