Hasta tutsak Kürt sanatçı Axîn Biro, hücrede tutuluyor

0
130

Axîn Biro olarak tanınan sanatçı İbrahim Ertaş, İzmir’de 13 Kasım 2015’te gözaltına alındıktan sonra “örgüt yöneticisi olmak” suçlamasıyla tutuklanmış ve 22 yıl 6 hapis cezası almıştı.  

Biro, tutsak edildiği Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde maruz kaldığı hak ihlallerini telefon görüşmesinde ailesine anlattı.

Prostat ve şeker hastası olan Biro, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde yürütülen açlık grevi gerekçe gösterilerek tutsaklara hücre cezaları verildiğini bildirdi.

15 gündür hücrede tutulduğunu belirten Axîn Biro, cezaevi idaresinin hücre cezalarının yanı sıra neredeyse her gün koğuşlara baskın düzenleyerek tutukluların eşyalarını dağıttığını söyledi.

Baskınlarda kitaplarına zarar verildiğini, sigaralarının kırılarak yere atıldığını ve psikolojik baskı uygulandığını kaydeden Biro, yemek ve spor haklarına da kısıtlama getirildiğini anlattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Biro’nun annesi Zümret Ertaş, telefon görüşmesi ardından oğlunun sanatçı olduğu ve haksız bir şekilde cezaevinde tutulduğu tepkisinde bulundu.

Ertaş, “Oğlumun arkasındayım. Ölüme kadar. Geri adım atmam. Hepimizin yüreğini yakıyorlar. Kürt halkı hepsi ayağa kalkmalı. Çocuklarımızdan ne istiyorlar? Çocuklarımızın üzerinde zulüm uyguluyorlar. Oğlum tek başına hücrede tutuluyor. Baskı uygulanıyor. Davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Her zaman başımız dik olacak. Bu zulmü kabul etmeyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here