İFF başladı: Cesaret bulaşıcıdır

Post date:

Author:

Category:

İstanbul’da 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış gecesi, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Cesaret içeren filmlerle, cesaretin bulaşıcı olduğunun anlatılacağı festival, temasına layık bir açılış gecesi ile başladı. Sunuculuğunu oyuncu Onur Saylak’ın yaptığı gecede “Kibar Feyzo” filmi gösterildi. Filmin başrol oyuncularından Müjde Ar’a plaket verildi. Festival Komitesi adına açılış konuşmasını yapan Ece Ünsal, “Bu yıl ‘Hayır’ın cesareti beyaz perdeye de yansımalı, diye düşündük” dedi. Ünsal, festivalde gösterilen filmlerden “Neredesin Arkadaşım” belgesel filminin yönetmeni Kazım Kızıl’ın tutuklandığını, festivalin gönüllüsü Zeynep Çelik’in 6 gündür Amed’de gözaltında tutulduğunu hatırlattı.

Faşo ağalara karşı…

“Faşo Ağalara karşı Güloların filmleriyle festivali sürdüreceğiz” diyen Ünsal, bol filmli bir hafta diledi. Festivalin düzenleyicilerinden Sendika.Org’un 40. defa kapatılışının ve mücadelesinin anlatıldığı kısa bir filmin ardından, 20 Nisan’da gözaltına alınan Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan bir konuşma yaptı. Avrupalı gazetecilerin ülkedeki baskı atmosferine bakarak, Türkiyeli gazetecilere sürekli “Korkuyor musunuz?” diye sorduğunu belirten Demirhan, “Korku insana özgü ama bizi şu an belirleyen duygu, korku değil öfke” dedi. KHK’lerle görevinden ihraç edilen akademisyenler Özdemir Aktan, Funda Başaran, Deniz Morva Kablamacı, Özgür Müftüoğlu ve Cemil Ozansü’nün sahneye davet edilmesinin ardından KHK’lerle kamudaki görevlerinden ihraç edilenlerin direnişlerinden kısa bir video gösterildi. Onur Saylak’ın büyük bir heyecan ile sahneye davet ettiği Müjde Ar, 1978’de Harran köyünde 65 derecede çektikleri Kibar Feyzo çekimlerinden anılarını anlattı.

Ruhi Su türküleri söylendi

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, plaket verdiği Müjde Ar için “Fabrikada, tarlada, sokakta direnen kadının simgesidir” dedi. Gecede DİSK Korosu sahne aldı ve Ruhi Su türkülerinin ardından söylenen 1 Mayıs ve Enternasyonal Marşı’nı bütün salon sıkılı yumruklarıyla ayakta ve hep bir ağızdan söyledi.

İSTANBUL/Etha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR